Dziecko w wieku przedszkolnym intensywnie się rozwija, dlatego w jego diecie trzeba uwzględnić odpowiednio dużo wartości odżywczych. Pieczywo i inne produkty zbożowe to niezbędny składnik naszego menu. Mogą być źródłem głównie „pustych kalorii” lub stanowić źródło wartościowych mikroelementów. Po które produkty sięgać, a które omijać z daleka? Radzi Emilia Lorenc - doradca żywieniowy, diagnosta laboratoryjny, biolog molekularny.

CUDOWNE PRODUKTY ZBOŻOWE
Produkty zbożowe stanowią główne źródło złożonych węglowodanów, które dostarczają organizmowi energii. Zboża to bogactwo składników mineralnych, są w nich: żelazo, miedź, magnez, cynk oraz potas i fosfor. Witaminy zawarte w zbożach to głównie: witamina E oraz witaminy z grupy B (kwas pantotenowy, kwas foliowy, niacyna, tiamina i ryboflawina).
Nieoczyszczone zboża dostarczają również błonnika, który wspomaga trawienie i korzystnie wpływa na rozwój fizjologicznej flory jelit.

TE ZDROWE I TE MNIEJ ZDROWE


Wartość odżywcza zbóż zależy od stopnia przemiału ziarna. W procesie tym usuwana jest zewnętrzna część ziarna, pozbawiając je substancji odżywczych. Produkty o wysokim przemiale, jak biała mąka i produkty z niej pochodne, drobne kasze, zawierają znacznie mniej witamin, składników mineralnych czy substancji czynnych jak enzymy niż produkty z pełnego przemiału.
W diecie dzieci powinny się znaleźć produkty zbożowe o niewielkim stopniu przemiału odznaczające się wysoką zawartością witamin i składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego.

NAJLEPSZE ŹRÓDŁO ENERGII

Produkty te w większości mają średni indeksem glikemiczny, co oznacza, że cukier z nich uwalnia się do krwi stopniowo i utrzymuje się na stałym poziomie, dostarczając energię na stałym poziomie. 

Zaliczamy do nich:

● mąki razowe (np. orkiszowa, pszenna, żytnia, owsiana, gryczana,) oraz produkty z nich przygotowane: pieczywo, makarony, naleśniki, ciasta, pierogi, kluski
● płatki naturalne czyste: owsiane, pszenne, jęczmienne, orkiszowe, gryczane
● kasze i ryże pełne: kasza jaglana, kasza gryczana, kasza jęczmienna, kasza orkiszowa, ryż brązowy, ryż dziki, amarantus, quinoa