Organizm w walce

Gorączka oznacza, że organizm malca walczy z chorobą. Przede wszystkim sprawdź, z jak wysoką temperaturą masz do czynienia. Maluchom można ją mierzyć w uchu, jednak trzeba mieć na uwadze, że temperatura mierzona pod pachą jest nieco niższa (ok. 0,5 st.). Jeżeli termometr wskazuje wynik poniżej 37,5 st., masz do czynienia ze stanem podgorączkowym. Powyżej tej wartości – twoje dziecko ma gorączkę.

Gorączka!

Jeżeli jesteś mamą niemowlęcia do 6. miesiąca życia, od razu dzwoń po lekarza. Jeżeli zaś potomek jest starszy, zacznij obniżać gorączkę. Dobrym sposobem są zimne okłady na łydki albo chłodna (nie zimna!!!) kąpiel. Te metody mogą nie przynieść pożądanych skutków, wówczas należy sięgnąć po leki obniżające gorączkę. Najszybciej zadziała lek w czopku.

Pamiętaj, żeby podawać leki zgodnie z zaleceniami na ulotce. Poczekaj pół godziny, by zaczął działać. Jeśli widzisz, że nie pomaga dziecku, podaj inny – z innym składnikiem (jeżeli podałaś coś z ibuprofenem, teraz podaj z paracetamolem - lub odwrotnie). Ważne, żeby nie łączyć leków z jednej grupy – jeżeli podałaś np.: Efferalgan, to bądź konsekwentna.

Dziecko jest osłabione, a jego organizm zaangażowany w walkę z zarazkami. Dlatego nie czuje głodu. Nie zmuszaj malca od zjedzenia sutego obiadu. Zadbaj za to, by miał dużo picia.

Czerwony alarm!

Przyglądaj się uważnie dziecku. Jeśli ma kłopoty z oddychaniem – natychmiast zawiadom lekarza. Jeżeli gorączka utrzymuje się dłużej niż trzy dni, trzeba podjąć leczenie farmakologiczne.

Ważne! Termometry rtęciowe są wycofywane z aptek. Pozbądź się swojego, jeżeli jeszcze gdzieś jakiś masz, i kup elektroniczny. Mierzy temperaturę szybciej i dokładniej, co w przypadku wijącego się dziecka jest istotne. Termometr elektroniczny można kupić już za 10-12 zł.