"To bardzo ważne by karmić piersią, ponieważ, co naukowo udowodniono, ma to wielki wpływ nie tylko na fizyczny rozwój dziecka, ale i jego psychikę" - przekonywał Hernan Garrido, peruwiański minister zdrowia, który otworzył maraton karmienia.

Reklama

Entuzjastycznie nastawione były same mamy. Jedną z nich minister uhonorował symbolicznym medalem "króla karmienia piersią”. Karmionych było kilkanaścioro maluchów, które najwyraźniej nie zdawały sobie sprawy z nagrody. Najważniejsza była bliskość mamy, jej ciepło i pyszny, najwartościowszy z możliwych, posiłek.

Ten maraton zorganizowała Lima, ale Światowe Tygodnie Promocji Karmienia Piersią (World Breastfeeding Week, WBW) ogłaszane są na świecie od roku 1990 przez międzynarodową organizację WABA (World Alliance Breastfeeding Action, www.waba.org.my).

Tygodnie są obchodzone w około 120 krajach zarówno przez pracowników służby zdrowia, media, a także matki karmiące. Polski Tydzień Promocji Karmienia Piersią odbywa się pomiędzy Dniem Matki 26 maja a Dniem Dziecka 1 czerwca.

Reklama

W Polsce wciąż publiczne karmienie piersią jest problemem. Matki nieraz narażone są na złośliwe uwagi, kąśliwe komentarze i spojrzenia pełne obrzydzenia. Innym problemem jest brak w miejscach publicznych (urzędach, sklepach) odpowiednich "kącików” przystosowanych do karmienia piersią.

Kanadyjski grafik - młody tata, Matt Daigle stworzył znaczek symbolizujący miejsce przyjazne kobietom karmiącym piersią. Znaczek taki umieszczony w hotelu, w przychodni, parku akcentuje tolerancję dla publicznego karmienia piersią i jest sygnałem dla mamy - "tutaj mogę bezpiecznie nakarmić swoje dziecko". W Polsce wciąż niewiele jest takich miejsc.

O przestrzeń publiczną przystosowaną do potrzeb rodziców i dzieci od kilku już lat walczy fundacja MaMa. Listę miejsc przyjaznych rodzicom i dzieciom w Warszawie znajdziesz tu