Sport w ciąży opłaca się. To inwestycja, która zwraca się z zyskiem: w ciąży, podczas porodu, a nawet wtedy, gdy maleństwo przyjdzie na świat. Lekarze powołują się na badania, które mówią, że uprawianie sportu w ciąży nie zagraża zdrowiu dziecka. Wręcz przeciwnie, ich zdaniem aktywność fizyczna zwiększa wydzielanie się endorfin.

Reklama

Ruch eliminuje typowe dolegliwości ciążowe, jak obrzęki rąk i nóg oraz ból pleców. Poza tym gimnastyka pozwala opanować technikę właściwego oddychania i uelastycznia mięśnie. Kobieta zyskuje większą kontrolę nad swoim ciałem, lepiej zniesie ból porodowy i będzie umiała współpracować z położną. Aktywność fizyczna poprawia także funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego. A płód aktywnych mam jest lepiej dotleniony i ukrwiony. Z kolei u noworodków występuje niższy wskaźnik zachorowalności i umieralności okołoporodowej.

Najważniejszy jest jednak wybór dyscypliny. Powinniśmy zredukować niebezpieczeństwo kontuzji do minimum i uważać na to, by nadmiernie nie obciążyć stawów.

Kiedy przestać?

Przy nudnościach, mdłościach, krótkim oddechu. Sygnałem alarmowym organizmu są także skórcze i krwotok. Obowiązkowo należy się wtedy udać do lekarza.

Reklama

Jaka dyscyplina?

Hollywoodzka aktorka, Nicole Kidman, uprawia jogging. Jest on jak najbardziej dozwolony, ale trzeba pamiętać, by w pierwszych 3 miesiącach oszczędzać organizm: nie biegać zbyt szybko i długo. Jednak przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu treningów, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Należy także zadbać o odpowiedni strój: specjalistyczne buty, które świetnie trzymają kostkę i bawełniany, przepuszczający powietrze strój.

Reklama

Zobacz biegającą Nicole Kidman: http://justjared.buzznet.com/gallery/photos.php?yr=2008&mon=03&evt=kidman-road&pic=nicole-kidman-bump-road-01.jpg

Z kolei Madonna, będąc w ciąży z synem Rocco, uprawiała jogę, która m.in. pomaga zwalczać bóle stawów i utrzymać zgrabną sylwetkę nawet w tym trudnym dla kobiety okresie. Wykonywane ćwiczenia (pozycje - asany) zwiększają siłę i wydajność mięśni, ścięgien, systemu krążenia, oraz nerwowego. Ponadto wymagają skupienia na oddechu, co wpływa korzystnie na pracę serca, a to pomaga w natlenieniu komórek ciała i przyspiesza procesy metaboliczne.

Uwaga! Kobietom, które do tej pory nie ćwiczyły jogi, zaleca się, by rozpoczęły zajęcia nie wcześniej niż po 16 tygodniu ciąży. Ta forma aktywności jest korzystna także dla pań przed poczęciem, gdyż ćwiczenia wzmacniają ciało, oczyszczają je z toksyn, a także regulują gospodarkę hormonalną organizmu..

Lekarze zalecają także:

- zajęcia w klubach fitness dla kobiet w ciąży lub w szkołach rodzenia - taka gimnastyka pozwala utrzymać dobrą formę i spalić zbędne kalorie. W ciąży można ćwiczyć, o ile nie jest ona zagrożona. Fanką ćwiczeń opracowanych specjalnie dla kobiet w błogosławionym stanie jest aktorka, Jessica Alba.

- pływanie - dobrze wpływa na samopoczucie i odpręża, ponadto rozluźnia mięśnie grzbietu, które w ciąży są szczególnie obciążone.

- spacery - dotleniają organizm i płód, odprężają i pomagają spalić nadmiar kalorii


Lekarze mówią zdecydowane nie:

Jeździe konnej (grozi upadkiem), na rowerze, nartach i skokom ze spadochronem (duże ryzyko poważnych obrażeń) oraz nurkowaniu (niebezpieczne z powodu nadmiernego ochłodzienia organizmu).

Co jeszcze?

Uprawiać seks można przez prawie cały okres ciąży. Wstrzemięźliwość wskazana jest na kilka dni przed rozwiązaniem

Jednak przed decyzją o kontynuowaniu lub rozpoczęciu treningów należy BEZWZGLĘDNIE skonsultować się z lekarzem ginekologiem - położnikiem.