Pierwsza tabletka trafiła na rynek 9 maja 1960 roku. Ale jej historia zaczęła się dużo wcześniej, w latach dwudziestych. To wtedy austriacki endokrynolog Ludwig Haberlandt z Uniwersytetu w Innsbrucku przeprowadził eksperyment na królikach, który wykazał, że substancja obecna w jajnikach ciężarnych samic po wszczepieniu innym samicom zapobiega ich zapłodnieniu.

Reklama

W 1951 roku Carl Djerassi dokonał syntezy noretyndronu, substancji o właściwościach antykoncepcyjnych. Rok później tego samego dokonał chemik polskiego pochodzenia Frank Colton.

Pierwsza pigułka antykoncepcyjna, o nazwie Enovid, powstała w 1955 roku za sprawą amerykańskiego biologa Gregory’ego Pincusa. W amerykańskich aptekach zagościła w 1960 roku, w polskich – 6 lat później.

W PODZIEMIU

A jednak początki nie były łatwe. W niektórych stanach USA jeszcze kilka lat po wprowadzeniu pigułka była nielegalna.

Gdy Estelle Griswold i Lee Buxton otworzyły w Connecticut Centrum Planowanego Rodzicielstwa, zostały aresztowane i wymierzono im kary w wysokości 100 dolarów grzywny za udostępnianie środków antykoncepcyjnych. Kobiety odwołały się jednak do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Ten w 1965 roku ostatecznie uznał, że stosowanie środków antykoncepcyjnych jest prywatną decyzją obywateli. Początkowo przepisywano ją jednak tylko mężatkom.OD MAŁEJ PIGUŁKI DO WIELKIEJ REWOLUCJI

Od chwili jej wprowadzenia życie milionów kobiet zmieniło się diametralnie. Niechciana ciąża nie zmuszała kobiet do przedwczesnego małżeństwa i rezygnacji z ambicji zawodowych. W owym czasie amerykańskie instytucje nie chciały przecież zatrudniać mężatek… Dzięki pigułce mogły aplikować na stanowiska urzędniczek i nauczycielek. Z czasem zagościły też w bardziej „męskich” branżach…

"Możliwość kontrolowania płodności przyczyniła się do równości kobiet i mężczyzn w miejscu pracy, rodzinie, edukacji oraz w związku intymnym" - podkreśla Frances Kissling z organizacji Women Deliver.

Obecnie dostępne tabletki antykoncepcyjne zawierają od 10 do 30 razy mniej hormonów niż pół wieku temu.

ZMIENIŁA ŚWIAT?

11 maja w Hotelu Polonia Palace odbyła się impreza poświęcona jubileuszowi, zatytułowana “Jak pigułka antykoncepcyjna zmieniła świat?” Poprowadzili ją Dorota Wellman i Marin Prokop.

Eksperci opowiedzieli o losach pigułki od czasów jej powstania do dziś i o jej wpływie na model współczesnej rodziny. Wręczono nagrody „Z wyboru, nie z przypadku” honorujące osoby i instytucje wspierające wszechstronną edukację seksualną. Laureatami zostały m.in.: Kasia Burzyńska, Beata Sadowska, Paulina Młynarska-Moritz, Magda Mazur i Kazimiera Szczuka. Wśród gości nie zabrakło innych znanych osobistości, m.in. Magdy Gessler i Beaty Sadowskiej.