Widok mężczyzny z wózkiem szokował nas jeszcze kilka lat temu. Przecież prawdziwy polski ojciec nie powinien właściwie dotykać dziecka, nad całością "obsługi" malucha musiała czuwać matka-Polka! Niestrudzona, zarywająca noce, a jednak wywiązująca się ze swoich obowiązków. Nawet prawo zapewniało urlop macierzyński, pomijając zupełnie osobę ojca. Wielu mężczyzn czuło się tą sytuacją upokorzonych.

Reklama

Jednak panowie wreszcie doczekali się urlopu tacierzyńskiego. Od 1 stycznia 2010 roku weszły w życie zmiany kodesku pracy. Co wnoszą? Przez najbliższe 2 lata urlop ojcowski wyniesie tydzień, od 2012 r. będą to 2 tygodnie. Noworoczny prezent dostały również panie. Oprócz 20 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego na wniosek pracownika będzie można otrzymać dodatkowy urlop. W 2010 r. i w 2011 r. wyniesie on do 2 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka lub do 3 tygodni w przypadku porodu mnogiego. Jednak w następnych latach czas ten będzie wzrastał – w 2014 roku ma wynosić już 6 tygodni przy jednym dziecku i nawet 8 tygodni w sytuacji porodu mnogiego. O wymienione urlopy mogą ubiegać się nie tylko rodzice biologiczni, ale również adopcyjni i zastępczy.

Jesteśmy ciekawi Twojego zdania na ten temat. Czy tradycyjny podział ról powinien zostać zachowany, czy jesteś zwolenniczką sprawiedliwego podziału ról i urlopu tacierzyńskiego?Podyskutuj o tym na naszym forum.