Naukowcy odkryli, że leki nazywane beta blokerami mogą wywierać wpływ na pewne związki chemiczne w mózgu i kasować wspomnienia związane z nałogiem. Właśnie przez nasze nawyki najtrudniej nam bowiem rzucić palenie. Gdy czekamy na kogoś w kawiarni - palimy, gdy oczekujemy autobusu - palimy. Nawet przerwa w pracy traci sens, kiedy nie ma po co wyjść przed budynek. Dlatego właśnie wielu palaczy powraca do nałogu.

Reklama

NIKOTYNA W PLASTRZE POMAGA SIĘ ODZYWCZAIĆ

70 procent wszystkich palaczy notorycznie stara się rzucić palenie, tylko od 5 do 15 procent udaje się to zrobić w przeciągu roku. Najpopularniejszym dotąd sposobem na rzucenie palenia były naklejki na ramię z nikotyną, gumy do żucia czy cukierki.

Działało to w ten sposób, że nikotyna od której byliśmy uzależnieni, była stopniowo uwalniania do krwi, w znacznie mniejszym stężeniu niż w papierosach i pozbawiona substancji smolistych, które zanieczyszczają nasz organizm.

NOWA TERAPIA

Choć zaspokajało to fizyczną potrzebę palenia, nie niwelowało psychicznego uzależnienia od dymka, na to mają pomóc nowe metody naukowców. Okazało się, że leki stosowane w leczeniu nadciśnienia mogą nam pomóc uwolnić się od potrzeby palenia. W połączeniu z terapią zastępczą nikotynową stworzą kompleksowy model leczenia palaczy.

Beta blokery to leki, które blokują działanie adrenaliny i noradrenaliny (układ adrenergiczny) na receptory beta 1 i beta 2. Są wykorzystywane w leczenie choroby wieńcowej (zwolnienie rytmu serca wiąże się ze zmniejszeniem zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen), nadciśnienia tętniczego (zmniejszenie częstości pracy serca oraz poprzez hamujący wpływ na okład renina-angitensyna-alodsteron), także w niektórych zaburzeniach rytmu czy w leczeniu objawowym nadczynności tarczycy.

NAŁÓG MA "SIEDZIBĘ" W MÓZGU

Palenie, tak jak i inne przyjemności, uwalnia w mózgu dopaminę, która jest naszą emocjonalną reakcją na nałóg. Zdolność do odczuwania przyjemności czy bólu, z którą związana jest dopamina jest powiązana z pamięcią krótkotrwałą. Jedna z ostatnich teorii mówi, że to wysoki poziom dopaminy w mózgu oszukuje go, że uzależniająca substancja jest nam potrzebna.

Jeśli więc oszuka się mózg, zajmie czymś innym, przykładowo trzymaniem w dłoni słomki od napoju czy paluszków, także powstaje emocjonalna pozytywna reakcja. Sztuczka polega na tym, żeby nasza pamięć zagubiła wiedzę o przyjemności płynącej z trzymania papierosa.

czytaj dalej



NADCIŚNIENIE POMOŻE NA PALENIE?

Według naukowców z Uniwersytetu w Maryland, jednym z ubocznych skutków beta blokerów jest utrata pamięci krótkotrwałej. Leki te wchodzą w reakcję z noradrenaliną, która jest zaangażowana w to, co odczuwa mózg.

Za każdym razem, gdy sięgamy do naszej pamięci są w niej małe dziurki, które musimy uzupełniać. Beta blokery ingerują właśnie w ten proces, nie zaburzając jednak samej pamięci, tylko upośledzając naszą emocjonalną reakcję na przeszłe wydarzenia.

Reklama

BADANIA JUŻ TRWAJĄ

Studia nad zwierzętami potwierdziły, że po wstrzyknięciu im odpowiedniej dawki leków na nadciśnienie, zwierzęta były mniej skłonne do nawykowego strachu przez zagrożeniem.

W ośrodku Massachusetts General Hospital trwają właśnie testy na ludziach. Palacze, którzy spalali po minimum 10 papierosów dziennie przez ostatnie 3 miesiące, przyjmują lek o nazwie propranolol. Badania obejmują 50 osób, niektórym z nich będą podawane prawdziwe leki, innym placebo – przez okres 6 tygodni, w dawkach po 1 tygodniowo. Dodatkowo będą specjalnie narażani na sytuacje, w których będzie im się chciało palić: towarzyskie spotkania, wizyty w barze, stresujące momenty.

Dr Paul Kenny z the Scripps Research Institute, główny prowadzący studia nad tymi przypadkami, jest niezwykle podekscytowany tą teorią. Idea jest taka, żeby udowodnić tezę, iż leki te blokują lub nawet wymazują pamięć pozytywną związaną z paleniem. Jeśli teoria się potwierdzi, otworzy to nowe pole do testów i opracowania całej linii postępowania wobec palaczy. Trzeba bowiem sprawdzić także, czy stosowanie beta brokerów oprócz tego, że działa pozytywnie na rzucenie palenia, nie spowoduje u nałogowców innych niechcianych skutków ubocznych.

_____________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Jak to jest z tym kremem po oczy?
>>> Nie możesz go pokonać? Zaprzyjaźnijcie się!
>>> Dieta na trzy dni przed urlopem