W Pałacu Buckingham otwarto wystawę wizytowych strojów Elżbiety II. Zaprezentowane zostaną stroje, które monarchini miała na sobie podczas oficjalnych delegacji. Z tego względu można spodziewać się naprawdę pełnych przepychu i elegancji kreacji. Oprócz nich chętni będą mogli podziwiać prezenty, jakie otrzymała królowa przy okazji zamorskich podróży, które odbywała na przestrzeni sześciu dekad. Będzie co oglądać, bo odbyła ich ponad 170.

Reklama

PODRÓŻ SZAFĄ W CZASIE I PRZESTRZENI

Elementy ekspozycji będą pretekstem do podróży w czasie i przestrzeni. Każda z kreacji wymagała bowiem sztabu specjalistów, którzy projektując kreację brali pod uwagę specyfikę i klimat miejsca przeznaczenia, jak również to, by monarchini była dobrze widoczna na tle tłumu.

Ekspozycja uporządkowana jest według obszarów geograficznych, na których noszone były stroje. Podziwiać będzie można m.in. wieczorową suknię projektu Normana Hartnella, którą królowa nosiła 2 lutego 1956 roku w Lagos podczas wizyty w Nigerii. Suknia wykonana jest z kremowej satyny i ozdobiona haftami z pereł, paciorków i cekinów a gorset jest wyszywany koralikami.

Inną wartą uwagi kreacją jest satynowa suknia, w której monarchini odwiedziła Indie i Pakistan w 1961 roku. Kreacja utrzymana jest w narodowych barwach Pakistanu - kolorach kości słoniowej i szmaragdowej zieleni.

Kolejnym smaczkiem jest zielono-biała kwiecista sukienka z dopasowanym zielonym kapeluszem, która zdobiła królowa podczas Srebrnej Jubileuszowej trasy w 1977 roku w Nowej Zelandii. Absolutnie nie można przegapić tego, z czego słynie królowa, czyli eleganckich nakryć głowy. Elżbieta II od lat uważana jest za mistrzynię w ich doborze i gracji noszenia.

Wystawa jest częścią uroczystości obchodów 60. rocznicy założenia Wspólnoty Narodów. Potrwa od 26 lipca do 30 września.

____________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Tak celebryci ośmieszają swoich kochanków
>>> Zobacz, jak oszpeciły ich operacje plastyczne
>>> Najlepsze rozbieranki wszech czasów