Jane Sheehan, specjalistka od stóp i refleksologii (autorka dwóch książek na ten temat), potrafi rozpoznać nie tylko to, czy umiejętnie wykonujesz swój pedicure. Ona może zobaczyć, czy twoje życie jest szczęśliwe. "Gdy ludzie są nieszczęśliwi bądź w depresji, kładą cały ciężar ciała na przedzie stóp, kiedy chodzą" – mówi pani doktor – "dlatego w tych rejonach stopy skóra będzie miała ciemniejszy odcień".

POKAŻ MI SWOJE STOPY

Innym testem na stan naszego organizmu czy samopoczucia jest kolor skóry stóp. Jeśli są one bledsze niż skóra w miejscu tuż nad kostką u nogi, oznacza to, że organizm jest wyczerpany, a ciśnienie krwi jest za słabe. Żółtawy kolor stóp to oznaka, że ktoś ma dość swojej codzienności. Zrogowacenia czy stwardnienia w okolicach małego palca mogą oznaczać, że ktoś nosi na sobie zbyt dużą odpowiedzialność, przekraczającą jego psychiczną wytrzymałość.

PRAWDA CZY CZYSTE GDYBANIE

Może wydawać się, że to głupoty podobne do wróżenia z ręki, jednak faktem jest, że wszelkie stresy, których doświadczamy, zostawiają ślady na naszym ciele. Wiemy przecież o tym, że depresja czy stres odciska się piętnem na naszych żołądkach (wrzody), karku (sztywnienie) czy głowie (migreny). Podobnie jest ze stopami, otarcia czy napięcia w stopach nie tylko są efektem noszenia źle dobranych butów. Czy wiesz przykładowo, że kiedy jesteś zdenerwowana i zawstydzona, trzonek twojego dużego palca czerwienieje?

Choć i zwykłe zniekształcenia stóp także mogą powiedzieć coś więcej niż tylko to, że ktoś kupił za małe buty. Sheehan mówi, że zadałaby wtedy pytanie, dlaczego ktoś to zrobił? Być może akurat te buty były dla niego/niej idealne w ich mniemaniu i ktoś wziął je pomimo małego rozmiaru. Wynika z tego, że bardzo zależy tej osobie na wyglądzie i ma zaniżoną samoocenę.

STOPY TO ALFABET TWOJEGO CIAŁA

Jane czyta także z ułożenia palców – stopy są dla niej jak alfabet. Jak tylko ktoś zdejmie przy niej skarpetkę, może od razu dostrzec, jaką ma osobowość i jakie są cechy dominujące tej osoby.
Drugi palec u prawej stopy pokazuje na przykład, czego chcemy w życiu. Jeśli palec w całości leży na podłodze oznacza to, że mamy to, czego pragniemy. Jeśli jednak pomiędzy drugim a trzecim palcem jest jakaś przerwa, prawdopodobnie ten ktoś separuje siebie od swoich prawdziwych emocji. Czwarty palec z kolei mówi co nieco o relacjach uczuciowych badanego w stosunku do innych ludzi. Jeśli podpuści się kogoś, aby plotkował o bliskich mu osobach, gdy będzie czuł się z tym źle lub niekomfortowo, jego palec będzie lekko drgał.

WYLECZ SWOJĄ WĄTROBĘ

Medycyna chińska już wiele lat temu odkryła, jak bardzo wrażliwą częścią ciała są stopy. Uciskanie odpowiednich miejsc na stopie może uleczyć niektóre z naszych schorzeń, które normalnie leczylibyśmy u specjalisty. Niestety, na dzień dzisiejszy znamy tylko połowę tajemnic naszych stóp. Mamy w nich 26 kości i 3 tysiące zakończeń nerwowych – kto wie, co tak naprawdę dzieje się w naszych butach?

Pobawmy się w palcową wróżkę. A zatem czytamy z palców stóp:

Długi drugi palec:

Wskazuje skłonności do przewodzenia. Władcy starożytnego Egiptu i królowie z dynastii hawajskich wszyscy mieli długie drugie palce. Taka osoba sprawdzi się na kierowniczym stanowisku.

Ostatni staw trzeciego palca jest wygięty pod kątem:

Oznacza naturalne skłonności do krętactwa, tak samo jak skłonność do bycia źle rozumianym. Ktoś tu sprawdzi się jako szpieg lub wywiadowca.

Maleńki piąty mały palec:

To dziecięca i niedojrzała natura, która lubi się bawić i unika odpowiedzialności.

Drugi palec u lewej stopy zachodzący na duży palec:

To znak sentymentalnej, nostalgicznej natury. Posiada go m.in. Reese Witherspoon.

Mały palec wyginający się pod kątem:

Posiadają go niekonwencjonalne osoby, o artystycznej duszy. Z kolei umiejętność poruszania małym palcem wskazuje na niepokój i chęć do częstych zmian oraz niezdolność do stabilizacji.