Każda z nas zna kogoś, kto zachorował, albo słyszała o podobnych przypadkach wśród koleżanek. To dlatego, że rak szyjki macicy zabija w Polsce co roku 2 tysiące kobiet.

Reklama

Dlatego znane aktorki i piosenkarki zgodziły się użyczyć swoich twarzy kalendarzowi kampanii. Zdjęcia robił ponownie jeden z najlepszych polskich fotografów, Jacek Poremba.

Zdjęcia utrzymane są w pastelowych barwach. Zwiewne, delikatne, pełne harmonii i ciepła. Gwiazdy pozowały na nich ze swoimi przyjaciółkami, żeby dać wszystkim paniom sygnał, że oprócz siebie warto dbać też o bliskie sobie kobiety. Premiera kalendarza będzie miała miejsce 15 stycznia i zainauguruje IV Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Wernisaż uświetnią swą obecnością wszystkie bohaterki kalendarza 2009, a w recitalu, zatytułowanym "Dbamy o Nasze Życie!", wystąpi Kasia Stankiewicz wraz ze swoją siostrą Anią.

Zanim będzie dostępny kalendarz, już teraz na stronie www.hpv.pl można kupić fioletową bransoletkę solidarności z akcją. Koronkowa, ręcznie wykonana ozdoba towarzyszy kampanii "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy" od kilku lat. Zapięta wokół nadgarstka daje sygnał, że jest nadzieja na wczesne wykrycie choroby i uleczenie.

Smutne jest to, że ponad połowa zdiagnozowanych kobiet umiera, bo w ich przypadku jest już za późno na leczenie. Rak szyjki macicy przez wiele lat potrafi siedzieć bowiem w ukryciu. Kiedy daje o sobie znać, zwykle nie można już nic zrobić. Dlatego tak ważne są cykliczne badania cytologiczne.

Pod adresem www.hpv.pl, działa strona internetowa kampanii "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy". Tam można zasięgnąć więcej informacji o raku szyjki macicy, wirusie HPV oraz zasadach profilaktyki nowotworu. Na stronie można też uzyskać informacje, gdzie można zrobić darmową cytologię i zaszczepić się na wirusa HPV. Organizatorem kampanii prowadzonej od 2006 r. jest Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV. Patronat naukowy nad kampanią sprawują: Polski Komitet Zwalczania Raka, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej oraz Polskie Towarzystwo Wakcynologii.