Choć do święta zakochanych zostały jeszcze dwa tygodnie, to w każdej księgarni, sklepie papierniczym, ba - nawet w kiosku można kupić kartki dla zakochanych. Ci, których męczą już czerwone, pełne misiów i serduszek kartki powinni zajrzeć do warszawskiej Galerii Nieformalna.

Od wczoraj w galerii znajdującej się przy ul. Litewskiej 11/13 można bowiem kupić kartki walentynkowe wykonane przez 15 artystów plastyków. Dodatkową zachętą jest to, że każda kartka formatu A5 jest niepowtarzalna - została wykonana tylko raz. Wczoraj swoje wyobrażenia walentynki przedstawili rysownicy satyryczni - Jerzy Krzętowski i Jerzy Wasiukiewicz. "Tworzę rysunki polityczne, a dziś staram się łączyć politykę z miłością i w ten sposób powstaje polityka miłości" - mówił Jerzy Krzętowski, który opowiadał o swojej pracy, tworząc karykaturę jednego z polskich polityków, z którego ust wydobywał się dymek ze słowami "Pocałuj mnie, Jarku. Donald".

Pomysłodawcy całej akcji oprócz uznanych artystów zaprosili również studentów Wydziału Grafiki i Projektowania Wnętrz z Akademii Sztuk Pięknych.

Na kartkach znajdujących się w galerii można odnaleźć motywy motyli, drzew, myszek, ale też serduszek i zakochanych par. Większość prac została wykonana metodą tradycyjną - na białych, niebieskich, żółtych i brązowych kartkach artyści malowali akwarelami i kredkami, ale znalazły się również takie, do których przyczepiono ceramiczne serduszka.

Największą atrakcją całej akcji jest jednak to, że artyści, których danego dnia będzie gościła galeria, mogą zrobić małe dzieło sztuki na specjalne życzenie klienta. "Marzy mi się kartka, która przedstawiałaby mnie i moją ukochaną na tle wieży Eiffla" - mówił Dominik Wrzosowski - jeden z warszawiaków, który zajrzał wczoraj do galerii. Ewa Cieślak, organizatorka akcji i jednocześnie właścicielka galerii, stawia właśnie na realizację własnych pomysłów. "Mam do całego przedsięwzięcia bardzo ciepłe podejście. Każda z tych kartek jest unikatowa. Myślę, że z tego powodu będziemy je chętniej wysyłać. Taki upominek można oprawić i powiesić w domu, w ten sposób tworząc małą sztukę" - mówiła.

Akcja tworzenia własnych kartek i możliwość kupna gotowych pocztówek potrwa do 14 lutego. Galeria otwarta jest codziennie w godzinach 11-19. Obecnie w galerii jest około 40 gotowych kartek. Każdego dnia od godz. 16 do 19 Galeria Nieformalna będzie gościła artystów, którzy stworzą kolejne pocztówki. Można je nabyć w galerii w cenie 10, 15 i 30 zł.