Jej pradziad pracował w ciężkich warunkach w kopalni w miejscowości Hetton-le-Hole należącej do szkockiej arystokratycznej rodziny Bowes-Lyon, z której wywodzi się prababka księcia Williama - królowa matka Elżbieta (1900-2002).

Kate Middleton pochodzi z rodziny, której siłą napędową były ambitne kobiety. W ciągu niespełna 90 lat rodzina ta wybiła się społecznie, w każdym kolejnym pokoleniu wchodząc na coraz wyższy szczebel społecznej drabiny.

Prababka Kate Middleton, Elizabeth Temple, w dążeniu do poprawy warunków życia wraz z mężem stolarzem przeniosła się z górniczej wsi do Londynu, osiadając w dzielnicy Ealing. Równie ambitna była babka Kate, Dorothy Harrison, która wyszła za mąż za inżyniera.

Jej córka Carole (matka Kate) wyszła za mąż za pilota British Airways pochodzącego z zamożnej rodziny prawników w Leeds. Oboje doszli do dużego majątku, prowadząc firmę z akcesoriami na dziecięce imprezy. Kuzyni Middleton nadal mieszkają w hrabstwie Durham. Jeden z nich prowadzi lokal sprzedający smażone ryby z frytkami.

Mimo skromnego pochodzenia Kate Middleton nie jest Kopciuszkiem. Jej rodzice mieszkają w rozległej wiejskiej posiadłości i mają mieszkanie w najdroższej dzielnicy Londynu - Chelsea.

Nauki pobierała w ekskluzywnej szkole prywatnej Marlborough, do której chodziła również księżniczka Eugenia, córka księcia Yorku Andrzeja, kuzynka księcia Williama. Studiowała na uniwersytecie w St Andrews w Szkocji, mieście bardziej znanym na świecie z gry w golfa niż osiągnięć akademickich.

Choć książęcy ślub wywołuje olbrzymie zainteresowanie mediów, Kate Middleton nadal nie jest osobą dobrze znaną, ponieważ unika wypowiadania się publicznie.

Wiadomo o niej m.in. to, że w wieku 29 lat będzie najstarszą wiekiem panną młodą w rodzinie królewskiej. Podobno ma alergię na konie i woli tenisa od polo. Wiadomo też, że przezroczyste wdzianko, które miała na sobie, gdy wpadła w oko księciu Williamowi na studenckim pokazie mody, po ślubie będzie warte 100 tys. funtów szterlingów.