Czy w wakacje łatwiej się jest zakochać?

Adriana Klos: Rzeczywiście statystyki pokazują, że latem, w okresie wakacyjnym, jesteśmy bardziej skłonni do przeżywania uczuć. Słońce nas rozleniwia i rozmarza, zwalniamy tempo i w ogóle wreszcie znajdujemy czas aby usłyszeć siebie, swoje potrzeby.
Piękna, letnia pogoda sprawia, że czujemy się szczęśliwsi, bardziej otwarci na ludzi, na przygodę i na zmianę. Łatwiej nawiązujemy znajomości i wdajemy się w uczuciowe przygody.Wakacyjny romans to domena nie tylko singli. Czy często przydarza się osobom będącym w związku? Co to oznacza dla związku?


Zwykle jesteśmy zabiegani i przemęczeni codziennymi obowiązkami, domową i zawodową rutyną. Nie mamy nawet czasu zastanowić się nad naszym związkiem, nad tym, czy naprawdę jesteśmy szczęśliwi. Wyczekujemy urlopu jak zbawienia… a potem często się okazuje, że pogubiliśmy gdzieś siebie nawzajem, jesteśmy sobie coraz bardziej obcy i nie mamy o czym ze sobą rozmawiać. Wtedy łatwo o chęć ucieczki, na przykład w ramiona kogoś innego. Wynika to z poczucia osamotnienia, niezrozumienia i potrzeby bycia z kimś naprawdę blisko. Romans może dać złudzenie, że nie jest tak źle i nadzieję, że może tym razem nam się uda.
Tylko, że to bardzo proste rozwiązanie i jeśli nie zmienimy naszych zachowań i przekonań, które dokonały spustoszeń emocjonalnych w naszym poprzednim związku, może nas spotkać to samo w następnym.
Można zaryzykować tezę, że jeśli w naszym związku wszystko dobrze się układa, nie zdarzają nam się okazje do romansów, bo ich po prosty nie potrzebujemy.A jeśli już się przydarzy… Czy powinno się przyznawać do zdrady?


To jest bardzo delikatna sprawa i zawsze indywidualna. Ze zdradą nie ma prostych rozwiązań i zawsze może się okazać, że po zdradzie już się nie da żyć tak samo. To nasze ryzyko i warto się zastanowić wcześniej, czy chcemy je podjąć.
Jeśli nie powiemy, mogą nas dręczyć wyrzuty sumienia, jeśli powiemy, partner może nam nigdy nie przebaczyć.
Trzeba to rozważyć w zgodzie ze sobą, zastanowić się, co sprawi, że będziemy mniej cierpieć. Ale pamiętajmy też o naszych partnerach: jeśli to była nic nie znacząca jedna noc, pod wpływem chwilowego zapomnienia zakrapianego alkoholem, to może nie ma o co kopii kruszyć i może lepiej niepotrzebnie nie niepokoić.
Natomiast przeraża mnie taki rodzaj myślenia, który czasem prezentują moi pacjenci, że wystarczy nie mówić o zdradzie, żeby naszego partnera nie ranić. Powiedzmy to sobie jasno: jeśli zdradzamy, to ranimy naszego partnera bo jesteśmy nielojalni. Trzeba podjąć decyzję i zaprzestać działania na dwa fronty jak najszybciej. Nawet bolesna prawda i opuszczenie partnera jest dla niego mniej krzywdzące, niż długotrwałe oszukiwanie go i wykorzystywanie.

Wróciłam z wakacji, zakochałam się na zabój, choć być może tego nie planowałam. Co teraz? Czy wakacyjny związek ma szansę przetrwać, czy może lepiej od razu się z nim pożegnać?


Zawsze warto przyjrzeć się motywom, które skłoniły nas do romansu i rzuciły w ramiona innego mężczyzny. Jeśli naprawdę idziemy za głosem serca, jeśli z poprzednim partnerem nie jesteśmy szczęśliwi i nic się już nie da zrobić, to może warto spróbować, czemu nie? W końcu życie nie trwa wiecznie i szkoda tracić czasu.
Ale jeśli jest to ucieczka od naszych problemów, jeżeli karmimy się złudzeniami i dziecinnymi oczekiwaniami, to możemy wkrótce znów się rozczarować. W miłości potrzebna jest dojrzałość i odwaga wzięcia odpowiedzialności za swoje działania.

Jakie widzi Pani niebezpieczeństwa w wakacyjnych romansach?


Problemy zawsze są wtedy, gdy krzywdzimy innych, gdy wykorzystujemy ludzi cynicznie lub mniej świadomie dla własnych celów.
Jeśli obie strony wiedzą, na co się decydują i czego oczekują od romansu, to wszystko jest w porządku. Gorzej, gdy mamy inne oczekiwania i dochodzi do rozczarowania i bólu.
Przelotny romans naraża na szwank nasz związek a także nasze dobre samopoczucie, bo krzywdząc partnera w pewien sposób krzywdzimy też samych siebie i nasze dzieci, jeśli je mamy. Warto dobrze się zastanowić, zanim podejmiemy decyzję i obok gorących emocji uruchomić też trochę zdrowy rozsądek.
Wysokie letnie libido powoduje także, że łatwo nam się zapomnieć i gdy ogarnie nas namiętność, zapominamy o właściwym zabezpieczeniu i ochronie. To może skończyć się przypadkową ciążą a nawet poważną chorobą.


Polki nierzadko wracają z wakacji zakochane w egzotycznych mieszkańcach dalekich krajów. Czy związek na odległość jest Pani zdaniem możliwy?


Romans z obcokrajowcem na pewno jest ekscytujący, są ludzie, którzy wręcz nie wyobrażają sobie związku z Polakiem. Potrzebują więcej wrażeń, większego ryzyka, poznania obcej kultury, zwyczajów. I taki romans na pewno jest cennym doświadczeniem a może nawet przerodzić się w coś poważniejszego, jeśli obie strony są zainteresowane czymś więcej niż chwilowa fascynacja i zauroczenie. Związek na odległość jest możliwy przez jakiś czas, chyba, że akurat są to osoby, które tylko w ten sposób mogą w ogóle funkcjonować w jakimkolwiek związku. Dla nich, przebywanie na co dzień w oddzielnych światach a spotykanie się tylko od święta, może być jedyną szansą na zachowanie własnej przestrzeni i poczucia wolności, będąc jednocześnie w stałej relacji z partnerem.

Jeśli uznamy, że dana relacja nie ma szans… Jak ją zakończyć? W sposób jak najdelikatniejszy dla siebie i drugiej strony?


Zawsze opłaca się mówić szczerze, otwartym tekstem, po prostu, tak jak jest. Starajmy się zakomunikować to delikatnie, aby nie zranić i nie skrzywdzić drugiej osoby, odnośmy się do siebie i swoich uczuć czyli zgodnie z regułami asertywnej komunikacji. Warto podziękować tej osobie, docenić ją i wyjaśnić, że wybieramy to, co dla nas jest ważniejsze.
Broń boże nie owijajmy w bawełnę, nie róbmy złudzeń i jak najszybciej podzielmy się tą informacją. Druga strona ma prawo znać prawdę, im dłużej zwlekamy, tym bardziej ta osoba może się z nami związać i potem niepotrzebnie cierpieć.