Sześć na dziesięć pracujących matek chciałoby skrócić czas pracy, by spędzać więcej czasu z dzieckiem - wynika z brytyjskich badań. Ale są też takie panie, które chciałyby pracować więcej. Mniej niż co piąta chciałaby zwiększenia swojego pensum jeśli mogłaby zapewnić właściwą opiekę swojemu dziecku.

"Naciskanie na powrót kobiet do pracy nie jest tym, czego kobiety naprawdę chcą" - mówi Jill Kirby, dyrektor centrum nauk politycznych i dodaje, że takie rozwiązania nie leża ani w interesie dzieci ani w interesie kobiet.

Z raportu wynika również, że aż dwie trzecie pracujących matek stwierdza, że pracuje tylko dlatego, że potrzebuje pieniędzy. Co ósma spośród kobiet, które powróciły do pracy w ostatnich latach przyznała, że uczyniła tak ze względu na potrzeby finansowe rodziny. W czasie przeprowadzania badania - w zeszłym roku - blisko dwie trzecie matek pracowała, zwykle na trzech czwartych etatu.

Z raportu wyłania się także obraz matki, która pragnie pozostać w domu z dzieckiem, ale martwi się, jak by to wpłynęło na byt rodziny. Liczba pracujących matek dzieci poniżej piątego roku życia podwoiła się w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 25 lat.

Sally Russell, założycielka portalu dla rodziców Netmums, mówi, że kwestia powrotu do pracy powinna być kwestią wolnego wyboru matek. "W wielu kwestiach wręcz się cofnęliśmy, bo kobiety nie mają wyboru - muszą wracać do pracy" - przyznaje Russel.

________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Dziś kobiety gonią za zajętymi facetami
>>> Gdy polityk pokazuje dekolt
>>> Czy show-biznes jest dla dzieci?