Co nie znaczy, że tak dobroczynne właściwości ma fizyczna bliskość partnerów. Bo wspomniane badania są źródłem również mniej romantycznych zaleceń - spania w oddzielnych łóżkach. Dzięki temu partnerzy będą mogli cieszyć się niezmąconym i głębokim snem.

Reklama

Jeden na sześciu lekarzy przepytanych o receptę na "sen sprawiedliwych" zaleca wieczorne erotyczne igraszki a 38 procent - oddzielne łóżka.

Szczególnymi zwolennikami "seksualnej" metody nasennej byli interniści w dojrzałym wieku - liczący sobie 55 i więcej lat. Oto dane pochodzące z badania przeprowadzonego na 400 Brytyjczykach na zlecenie firmy Crampex, produkującej lek na drętwienie mięśni.

RECESJA SPĘDZA NAM SEN Z POWIEK

A problemy z zaśnięciem to coraz częściej spotykana dolegliwość. Co trzeci lekarz zauważył znaczny wzrost uskarżających się na nią pacjentów od czasu, gdy rozpoczęła się recesja. Zdecydowana większość, bo aż 82 procent specjalistów uważa, że wielu pacjentów naraża swoje zdrowie na szwank poprzez niezapewnienie sobie dobrego jakościowo snu. 61 proc. zauważa, że ludzie z takim problemem nie szukali pomocy medycznej i nie probowali odnaleźć zdrowotnych przyczyn swoich trudności wychodząc z założenia, że ich stan nie jest wystarczająco poważny.

A lekceważenie zaleceń lekarzy dotyczących zdrowego snu dotyczy większości z nas. "Tylko 21 procent populacji zapewnia sobie zalecane 8 godzin snu każdej nocy. Bardzo ważne jest, by czas spędzany w łóżku przynosił nam maksymalnie dużo odpoczynku" - mówi Dr Patricia Mcnair, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

"Sen jest zasadniczym elementem naszej kondycji. Wpływającym na nas na wiele sposobów, na przykład na poziom energii, nastrój i koncentrację" - przypomina dr McNair i namawia, by każdy z nas zadbał o jakość swojego snu. "Zalecam wszystkim, aby poczynili kroki w kierunku uczynienia wysypiania się rzeczą priorytetową i zminimalizowali czynniki, które normalnie zakłócają ich sen".

_____________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Oto najpopularniejsze sny erotyczne
>>> Zobacz, jak oszpeciły ich operacje plastyczne
>>> Najseksowniejsi ludzie są Australijczykami
>>> Dlaczego nie warto się rozwodzić?