Zdaje się, że kobiety powoli wyrastają na silną płeć. Coraz więcej zarabiamy, rządzimy już nie tylko w domu ale i w pracy, mniej pijemy i palimy, jesteśmy zdrowsze a teraz wiadomo już, że żyjemy dłużej. Niedawne wiadomości o opracowaniu sztucznej spermy w połączeniu z tymi danymi mogą wprawić panów w trwogę.

Reklama

ZDROWE CIAŁO STARCZY NA DŁUGO

Główny Urząd Statystyczny (GUS) przeprowadził badania na temat długowieczności Polaków. Okazało się, że z powodu postępu medycyny i jakości życia średnia długość życia Polaków wzrosła o 15 lat w stosunku do podobnych badan wykonywanych w latach 50-tych.

Te zaskakująco optymistyczne dane są wynikiem naszej coraz większej dbałości o własne zdrowie i sprawne ciało. W ciągu ostatnich 20 lat Polacy zaczęli więcej ćwiczyć, dbać o zdrowe odżywianie i z sukcesem przejmują fitness styl życia z Zachodu. Interesujące jest to, że podobne podejście panuje zarówno w mieście, jak i na wsi.

PRZODUJEMY W RANKINGACH

Niestety, rankingi zawyżają chyba wyłącznie kobiety, ponieważ gdyby rozdzielić to na poszczególne płci, to różnica w długości życia wynosi 9 lat. Na korzyść pań. Panowie żyją średnio 71 lat, panie 80. Szybka umieralność mężczyzn to efekt długich wieczorów spędzanych przed telewizorem, palenia przez długie lata i popijania golonki piwem. Inną kwestią jest to, że mężczyźni niechętnie wykonują badania okresowe i do lekarza idą dopiero wtedy, gdy bólu nie da się już dłużej ignorować.

NAJBARDZIEJ WYKAŃCZA ŁÓDŹ

Polska choć jest małym krajem, posiada zróżnicowanie regionalne w kwestii długowieczności. Z jakiegoś powodu najkrócej żyje się w woj. łódzkim (mężczyźni 69 lat, kobiety 78, 9 lat), podobnie w śląskim. Natomiast na dobry wynik pracują mieszkańcy woj. podkarpackiego, gdzie panowie żyją 73 lata a panie nawet powyżej 81 lat.

NIE MOŻEMY DOGONIĆ EUROPY

Mimo że to wydaje się bardzo długo, szczególnie jeśli ma się 20 lat, na tle całej Europy znowu wypadamy blado. Panowie żyją aż o 8 lat krócej niż przeciętny Europejczyk, natomiast panie – 4-5 lat krócej niż przeciętna Europejka.

Najdłuższym życiem cieszą się za to mieszkańcy Islandii, która podobno jest najspokojniejszym krajem w Europie – średnia życia panów wynosi tam 79,6 lat. Nieźle jest też w Szwajcarii – 79,5. Nikogo chyba za to nie zdziwi, że Rosjanie są na szarym końcu listy – niespełna 61 lat.Europejki zwykle żyją powyżej 84 lat – tak mają szczęśliwe mieszkanki Szwajcarii, Francji, Hiszpanii i Włoch. O 10 lat krócej żyją Mołdawianki, Rosjanki i Ukrainki, które dożywają zwykle 74 lat.

___________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Czy Kate Winslet jest gruba i brzydka?
>>> Gwiazdy, które nie znoszą swojej rodziny
>>> Zobacz, jak oszpeciły ich operacje plastyczne