Szczególnie w przypadku dzieci - dowiodły amerykańskie badania. Specjaliści z Nationwide Children's Hospital przeprowadzili badanie, z którego wynika, że w USA każdego wieczora średnio aż 120 dzieci trafia do szpitali z powodu urazów podczas kąpieli.

Reklama

O KANT GŁOWĘ POTŁUC

Zachłyśnięcia? Utonięcia? Co złego może się przydarzyć dziecku podczas mycia? Najczęściej maluchy cierpią na skutek poślizgnięć i potknięć, przed którymi nie jest w stanie ich ochronić czujne rodzicielskie oko. Najczęściej na urazy spowodowane upadkami w wannach i brodzikach cierpią dzieci do piątego roku życia, a same uszkodzenia najczęściej dotyczą twarzy i głowy.

TROCHĘ WYBRAŹNI...

Jak się przed tym bronić, skoro sama rodzicielska opieka nie wystarczy? "Niestety nadzór osoby dorosłej nie wyklucza tego typu wypadków, ponieważ zdarzają się tak szybko, że rodzic nie jest w stanie zareagować i zapobiec im. Dlatego tak istotne jest stosowanie mat antypoślizgowych w wannach, brodzikach i przed nimi" - odpowiada pediatra Gary Smith, jeden z autorów badania. Do tego sugeruje zamontowanie uchwytów, które mogą być pomocą i zabezpieczeniem dla wychodzących z kąpieli maluchów. Ryzyko niebezpiecznego wypadku zmniejszy również zlikwidowanie wszystkich ostrych krawędzi w łazienkach.

Pediatrzy przypominają jednak, że podstawa jest czujność dorosłego podczas kąpieli dziecka. I apelują do dorosłych o rozsądek i odrobinę wyobraźni.

________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Niegrzeczny seks pewnej aktorki
>>> Czerwona bielizna uratowała jej życie
>>> Kwaśniewska: 10 lat żyłam w gorsecie