Polki wolą blond

Reklama

W Polsce utarło się, że najlepszym kolorem dla kobiety jest blond. Słowiańskie piękności wciąż są dumą naszego kraju. Towarem eksportowym była Aneta Kręglicka a teraz jest Alicja Bachleda-Curuś. Najwięcej z gwiazd zarabia zaś Doda, też blondynka. Gdyby popytać w salonach fryzjerskich, okazałoby się, że większość zmian kolorów włosów to rozjaśnianie. Kochamy blond, platynę i jasne pasemka, które sugerują, że miałyśmy długi i słoneczny urlop i nic nie da się na to poradzić.

Po karierę tylko brunetki

Być może otrzeźwią nas teraz badania przeprowadzone przez firmę Schwarzkopf & Henkel. Przepytała ona 3 tys. brytyjskich kobiet, podejrzewając, że to wcale nie blondynki mają lepsze życie. I rzeczywiście, z blondynkami wszyscy chcą romansować, jednak lepiej zarabiają brunetki. Przy wyborze żony mężczyźni także nieświadomie biorą pod uwagę kolor włosów. Blondynka kojarzy się z zabawą i niestałością, brunetka to bezpieczeństwo, rozwaga i trwałość. "Nasze badania pokazują, że, owszem, blondynki ciągle są postrzegane jako te, z którymi jest lepsza zabawa, ale nie są odbierane tak poważnie i na serio jak kobiety z ciemnymi włosami" - mówi Camila Lobo-Guerrero z firmy Schwarzkopf & Henkel.

Jeśli jednak urodziłaś się blondynką, nic straconego. "Kolor włosów może zmienić nie tylko nasz wygląd, ale także stan umysłu oraz postrzeganie nas przez inne osoby" - mówi przedstawicielka firmy. Ponad połowa kobiet, które zdecydowały się przefarbować włosy na ciemniejszy kolor zauważyła, że poprawiła się ich sytuacja zawodowa. Mniej niż 1/3 dobrze za to wspominała swoją karierę z czasów blond grzywy.Taka sytuacja bez wątpienia jest korzystna dla firmy produkującej farby do włosów, jako że tylko 38 procent Polek ma brązowe włosy, a 21 procent ciemne włosy (dane L’Oreal Polska z 2006 roku). Cała reszta będzie więc skazana na wizytę u fryzjera.

Kto ma więcej stałych związków?

Badanie jest tym bardziej przekonywające, że nie skupia się tylko na kwestiach zawodowych. Jak się okazało, brunetkom powodzi się lepiej też w życiu prywatnym. Brunetki mają więcej partnerów w życiu i więcej stałych związków. Do pięciu lub więcej związków przyznało się około 20 proc. brunetek, podczas gdy wśród kobiet o jasnych włosach było to 13 procent.

Ciemne włosy, zdrowe włosy

Ponadto kolor włosów wpływa też na ich strukturę i zdrowie. Podczas słonecznych dni, ciemne włosy są bardziej chronione przed rozkładem kwasu foliowego, a także przed szkodliwym wpływem promieni ultrafioletowych z powodu większej zawartości melaniny. Barwnik ten, zlokalizowany w górnej warstwie komórek, przechwytuje szkodliwe promieniowanie i nie dopuszcza go do głębszych warstw włosów.

Blondynki z kawałów?

Powstaje jeszcze pytanie, czy kolor włosów determinuje charakter? Niektórzy będą się spierać, że brunetki są bardziej wnikliwe, chłodne, namiętne i dominujące. Blondynki zaś z zasady są lekko infantylne, bardziej pogodne, mają lepsze poczucie humoru i łatwiej chodzą na kompromisy. Na to jednak wyników badań już nie posiadamy, za to każda z nas zna na pewno kilka wyjątków od powyższego uogólnienia.

Autorka tekstu jest akurat brunetką, ale blondynki prosimy o dystans do wyników badań – ich kariera na pewno nie jest zagrożona.

__________________________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Bogaci mężczyźni wolą brunetki
>>> Polki to brzydule
>>> Mają troje dzieci - wszystkie innego koloru

Reklama