Życie singla może być całkiem interesujące, tylko co roku pojawia się nurtujące pytanie: co z wakacjami? Coraz więcej osób żyje w pojedynkę. Czy zatem biura podróży dostrzegają potencjał tej grupy klientów i go wykorzystują, zapewniając tym samym singlom bogatą ofertę wakacyjną? A co sami zainteresowani mają zrobić, by nie czuć się wyrzutkami wśród gromady rozanielonych rodzin?

Reklama

SINGIEL WYPOCZYWA GRUPOWO...

Singielka to już nie stara panna, a niezależna kobieta, której wolno wszystko. Może np. samotnie wyjechać na wakacje. Tyle tylko, że samotna wyprawa nie zawsze i nie dla każdego jest przyjemna. Kiedyś przekonała się o tym Tammy Weiler, która miała zwyczaj podróżowania w pojedynkę - zwiedziła w ten sposób najpiękniejsze miejsca na Ziemi. I zawsze bardzo dobrze czuła się bez towarzystwa, z wyjątkiem pory posiłku. Nie mogła pozbyć się wrażenia, że siedzenie samej przy stoliku eleganckiej restauracji jest odrobinę niestosowne. W związku z tym przedsiębiorcza singielka postanowiła założyć Singles Travel International, organizujące ekskluzywne wyjazdy dla samotnych turystów.

Nie jest to zwykłe biuro podróży, a raczej klub - by skorzystać z jego usług, niezbędne jest członkostwo. Firma daje możliwość wyjazdu w przeróżne zakątki świata, od Wysp Karaibskich po Paryż. Istotą pomysłu jest fakt, że na wycieczkę jedzie grupa singli, przy czym każdy uczestnik ma wybór: czy spędza czas samotnie, czy w towarzystwie, za to wszystkie posiłki uczestnicy wycieczki jedzą wspólnie.

Na polskim rynku nie jest aż tak ekskluzywnie. U nas dominują oferty łączące wypoczynek z nauką, typu: wakacje z kursem fotografii w Kołobrzegu, wczasy z nauką tańca w Ustroniu - wszystkie przeznaczone wyłącznie dla singli. To dobre rozwiązanie dla kogoś, kto wciąż marzy np. o kursie tańca, a żadną miarą nie jest w stanie pogodzić go z pracą.

... LUB INDYWIDUALNIE

Nie każdy jednak ma ochotę na wyjazdy grupowe, zwłaszcza że choć single mają pewien wybór, wciąż jest on dość ograniczony. Nic zatem prostszego, niż samemu wykupić sobie wycieczkę. I tu pojawia się kolejny problem - dopłaty za pokój jednoosobowy. Niestety, zdecydowana większość biur podróży (w tym największe firmy na rynku) nie ma w swojej ofercie ani jednej wycieczki, w której uiszczanie tej dodatkowej opłaty nie byłoby konieczne.

Mimo to znalazło się kilka firm, które postawiły na singli i obok regularnej oferty proponują także podróżowanie w pojedynkę - bez dodatkowych opłat. Dostępne są już wycieczki w klasycznych wakacyjnych kierunkach, takich jak Hiszpania i Egipt, czy singlowe weekendy w najpiękniejszych europejskich miastach. Jednak jeśli interesuje cię naprawdę egzotyczna wyprawa - raczej będziesz musiała dopłacić. I nie są to kwoty symboliczne - zazwyczaj otrzymujesz pokój dwuosobowy i musisz zapłacić za drugie łóżko tyle, ile hotel by otrzymał, gdyby ktoś z niego korzystał.
Nisza na rynku zaczyna być wypełniana, ale to dopiero początki. Prawdopodobnie, jeśli zainteresowanie samotnymi wyjazdami będzie większe, firmy stworzą naprawdę bogatą ofertę. A póki co, nie pozostaje nic innego jak wybranie optymalnej opcji spośród dostępnych na rynku propozycji.

CZY UWAŻASZ, ŻE BIURA PODRÓŻY POWINNY MIEĆ W SWEJ OFERCIE PROPOZYCJE TAKŻE DLA SINGLI? CZY POBIERANIE DODATKOWEJ OPŁATY ZA POKÓJ JEDNOOSOBOWY JEST TWOIM ZDANIEM UCZCIWE? ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI NA FORUM.