Kobiecy świat w pierwszych dniach życia dziecka ogranicza się do ściągania mleka, kąpania, zasypywania pupy i przewijania. Z bardziej praktycznych powodów panie muszą też myśleć o tym: czy mogą kąpać się w wannie z ciepłą wodą, czy wolno im już siadać samodzielnie bez gumowej podkładki pod pupą i jak spać, żeby piersi nie bolały.

W tym czasie i przy takiej intensywności życia trudno jeszcze myśleć o seksie. Są jednak takie panie, które mają chęć na miłość. Nie wiedzą tylko, czy seks im nie zaszkodzi a boją się zapytać…

ILE POWINNA TRWAĆ ŁÓŻKOWA ABSTYNENCJA?

Głosy są podzielone. Przyjęło się uważać, że macicy powrót do normalnego stanu sprzed porodu zajmuje jakieś 6 tygodni i w tym czasie powinno się zadowolić przytulaniem. Niektórzy eksperci radzą jednak próbować już po 3 tygodniach i jeśli nie odczuwa się dyskomfortu, można już normalnie się kochać. Inny raport okazuje jednak, jak to działa w praktyce: Journal of Family Practice zbadało, że pomiędzy 5 a 7 tygodniem po porodzie kochało się tylko ok. 50 procent kobiet w Wielkiej Brytanii. Badania wykazały, że jedna na pięć par rozpoczyna współżycie seksualne w ciągu czterech tygodni po porodzie, jednak niektórzy czekają też aż dziecko skończy rok!

JAK RODZIĆ, TO WE FRANCJI

Lekarze w Wielkiej Brytanii mają tendencję do zalecania 8-tygodniowej abstynencji. Jednak we Francji służba zdrowia robi wszystko, aby kobieta mogła normalnie spać ze swoim mężem już 4 tygodnie po połogu. Co ciekawe, w kraju win i serów posyła się kobiety po porodzie na zajęcia, które mają im przywrócić seksualną sprawność. Tam nawet lekarze mogą posłać cię na plastykę pochwy czy piersi, jeśli ich rozciągnięcie zostało spowodowane nie przez wiek czy otyłość, ale przez posiadanie dzieci. Wtedy państwo płaci. We Francji nie ma też nacisku na karmienie piersią czy naturalne porody. Samopoczucie matek i ojców jest ważniejsze niż potrzeby dziecka.
W Polsce lekarze zalecają 6 tygodni wstrzemięźliwości. Co do znieczulenia, to może się zdarzyć, że pomimo zgłoszonej wcześniej lekarzowi chęci skorzystania ze znieczulenia, szpital do którego zostaniesz skierowana, nie będzie go stosował (przypadek z życia wzięty). O operacjach plastycznych po porodzie nie ma u nas mowy, chyba że we własnym zakresie, nawet in vitro nie jest u nas refundowane!

WSZYSTKO W SWOIM CZASIE

Za to we Francji dba się też o to, żeby świeżo upieczona matka mogła czym prędzej wcisnąć się w jeansy sprzed zajścia w ciążę. Szybki poród, szybka utrata wagi, szybki seks, szybkie zakupy. Czy aby ta pogoń za prędkim powrotem do ideału nie jest tak samo szkodliwa jak naturalne porody bez znieczulenia czy szybkie oddawanie dzieci mamkom na wychowanie? W końcu czas, jaki mamy po porodzie na powrót do siebie jest naturalną przerwą dla organizmu na regenerację.

OBSERWUJ I ĆWICZ

Przede wszystkim powinny zagoić się wszystkie szwy, które założono ci po porodzie. Kiedy rany już się zrosły, można przy pomocy żelu intymnego sprawdzić, czy dotykanie miejsc intymnych nie sprawia bólu. Po porodzie mięśnie miednicy są nadwyrężone, a ściany pochwy zostały rozepchane. Możesz temu zaradzić, wykonując tzw. ćwiczenia Kegla. Polegają one na zaciskaniu i rozluźnianiu ścian pochwy (tak jakbyś starała się zatrzymać wypływanie strumienia moczu). Ćwiczenia te można wykonywać po kilkanaście razy dziennie już od pierwszych dni połogu.
Okres połogu i laktacji, to okres względnego niedoboru hormonu żeńskiego (estradiolu). Czasami wiąże się to ze znacznym zmniejszeniem potrzeb seksualnych i trudniejszym osiadaniem orgazmu. Niedobór tych hormonów może także skutkować znacznym zmniejszeniem nawilżania pochwy, nawet do tego stopnia ze stosunek może być bolesny.

Temu jednak zaradzą lubrykanty, o których PISZEMY TUTAJ