"l'Osservatore Romano" to nieoficjalny dziennik Watykanu. Z okazji minionego Dnia Kobiet zamieścił on artykuł, w którym za najbardziej znaczący wynalazek dla kobiecego wyzwolenia uznał… zmywarkę do naczyń. Artykuł na dodatek napisała kobieta, w dalszej jego części wdając się w szczegółową historię owego niezbędnego każdej kobiecie wynalazku.

Kościół katolicki nigdy nie oddawał pigułce jej zasług za znaczący wpływ na kobiecie życie płciowe. Dodatkowo "l'Osservatore Romano" oskarżał już wcześniej pigułkę antykoncepcyjną o zanieczyszczanie środowiska i pewien wkład w męską niepłodność, więc zmywarka rzeczywiście wydaje się tu wynalazkiem bezpiecznym i mało kontrowersyjnym. Dla niektórych…
Po tych rewelacjach, dziennik "Daily Mail" poprosił swoje współpracowniczki, aby stworzyły listę innych wynalazków, które według nich, rzeczywiście przyczyniły się do poprawienia jakości kobiecego życia w znaczący sposób. Oto jakie sprzęty nominowały kobiety:

ZAMRAŻARKA - Mary Berry (Celebirty Chef)
Pozwoliła kobietom na zaoszczędzenie czasu spędzanego po powrocie do domu na staniu przy kuchence. Szybki ruch: otwarcie zamrażarki, otwarcie mikrofali lub piecyka i obiad gotowy. W tygodniu, kiedy nie ma czasu na prawdziwe gotowanie, można odmrażać zrobione w niedzielę schaby albo choćby wyjmować co rano bułki na śniadanie, które po rozmrożeniu są całkiem jak z piekarni. I dzięki temu mamy 10 minut snu więcej co rano.

AUTO Z AUTOMATYCZNĄ SKRZYNIĄ BIEGU - Anna Pasternak (pisarka)
Anna porównała wymianę auta z ręcznym przełączaniem biegów na takie z automatycznym do rewolucji, jaką w kobiecym życiu wywołały rajstopy zamiast opadających pończoch. Na dodatek dużo łatwiej teraz jeździć do pracy w szpilkach.

NAWILŻANE CHUSTECZKI – Maeve Haran (pisarka)
Niewiarygodne, co można osiągnąć za pomocą zwykłych, nasączanych chusteczek w ciągu kilku minut, deklaruje Haran. Nauczona przez swoją matkę, że niemal cały dom można wyczyścić na szybko Kleenexami przed wizytą niespodziewanych gości, teraz puszcza ten patent w świat. Dziecięce łapki na meblach, kocie ślady na blacie, takim chusteczkom podobno żaden bród się nie oprze.

CHARDONNAY - Jenny Eclair (artystka komediowa)
Według niej, wiele jest rzeczy, które zmieniły kobiece życie na lepsze, jednak mało które uczyniły je tak przyjemnym jak Chardonnay. Znane również jako Aubaine, Beaunois, Melon Blanc czy Pinot, wino zrobiło karierę jako napój kobiet pracujących, które po całym dniu mogą zrelaksować się z kieliszkiem wina na kanapie jak mężczyźni robią to od lat ze szklaneczką brandy. Symbolicznie wyznacza ono status kobiety wykształconej, robiącej karierę, która ma prawo do relaksu po pracy zamiast kolejnego etatu w domu. "Gdyby kobietom odmówiono Chardonnay" – twierdzi Eclair – "seks zniknąłby z małżeńskich sypialni, a statystyki rozwodowe skoczyłyby znacznie do góry".

JEDNORAZOWE PIELUSZKI – Adele Parks (nowelistka)
Jeszcze nasze mamy pamiętają czasy tetrowych pieluch gotowanych w kotłach. Choć pewna gospodyni domowa, Marion Donovan, zirytowana wiecznym praniem wymyśliła je w 1946 roku, do Polski dotarły one całe lata świetlne później. Teraz pod ręką w każdym markecie, stanowią jeden z cudownych wynalazków współczesnej matki.

REGULATOR ŚWIATŁA (tzw. ściemniacz) – Kathy Lette (nowelistka)
"Żaden inny wynalazek nie pobudził tak bardzo naszego życia płciowego, nawet pigułka" – twierdzi Kathy Lette. Owszem, tabletki dały nam szansę na urozmaicone życie erotyczne, niezależnie od momentu cyklu, jednak to ściemniacz wyzwolił nas naprawdę. W przyciemnionym, odrealnionym świetle można pozwolić sobie na zrzucenie ubrań w ultraszybkim tempie, nie martwiąc się rozstępami czy cellulitem. Miłość, jak widać, może być ślepa, ale bez przesady.
Pisarka podaje też przyciemnienie świateł jako sposób na uniknięcie sprzątania przed pojawieniem się gości na proszonej kolacji – wtedy i tak nie zauważą grubej warstwy kurzu na meblach.

Każda z nas ma swoją prywatną listę wynalazków, które zrewolucjonizowały życie kobiety. Może to być skalpel chirurga, farba do włosów, wysokie obcasy czy pilot do telewizora. Dla jeszcze innych będzie to prawo do kupowania pigułki wczesnoporonnej, znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu czy zasada parytetu w Sejmie, w pracy i wszędzie indziej. Z tymi ostatnimi rzeczami w Polsce wciąż mamy problem, podobnie zresztą jak ze zmywarką w każdym domu – niestety.

A TWOIM ZDANIEM CO ZREWOLUCJONIZOWAŁO ŻYCIE KOBIET? Co miało największy wpływ na wyzwolenie płci pięknej. Zapraszamy do dyskusji na forum.