Dziennik Gazeta Prawana logo

Winslet i Cruz noszą krwawe diamenty

17 lutego 2009, 13:17
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Obrońcy afrykańskich buszmenów apelują do czołowych aktorek Hollywood o zbojkotowanie podczas gali wręczenia Oscarów biżuterii firmy Graff. Jest ona zaangażowana w budowę kopalni na unikalnej przyrodniczo pustyni Kalahari.

Międzynarodowa organizacja Survival International opublikowała dziś list otwarty do nominowanych do Oscarów Kate Winslet i Penelope Cruz, w którym apeluje, żeby aktorki nie zakładały na ceremonię wręczenia nagród biżuterii firmy Graff.

Koncern ma udziały w spółce górniczej Gem Diamonds, która planuje budowę gigantycznej kopalni diamentów na ziemiach buszmenów, na pustyni Kalahari w Botswanie. - Budowa kopalni na ziemiach pierwotnych ludów byłaby nielegalna w większości krajów na świecie. Graff akceptuje niszczenie kultury buszmenów i ponosi za to odpowiedzialność - mówi Stephen Corry, szef Survival International.

Organizacja zaapelowała też do innych gwiazd. Wśród celebrytek pokazujących się w biżuterii Graffa są m.in. . Działacze organizują też pikiety pod sklepami firmy. Ostatni taki protest odbył się na londyńskiej Bond Street.

List do Winslet i Cruz to kulminacja walki z Gem Diamonds, która trwa od kilku lat. Rząd Botswany już w 2002 roku zaczął przygotowania do inwestycji od wysiedlania buszmenów. W 2006 roku sąd najwyższy Botswany uznał, że wysiedlenia te były bezprawne. Wówczas rząd zabronił buszmenom polowania na zwierzęta i odmówił prawa do korzystania z wody pitnej - wszystko po to, żeby przedstawiciele jednego z ostatnich plemion Afryki żyjących w tradycyjny sposób sami wynieśli się ze spornych terenów. Buszmeni nie mają jednak dokąd pójść i po zamknięciu studni zdarzały się przypadki śmierci z pragnienia.

Gwiazdy na razie nie odpowiedziały na apel.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj