Za sprawą jedzenia możemy osiągnąć niemal wszystko. A co najważniejsze: nie tylko rozkochać w sobie mężczyznę, ale i podtrzymywać temperaturę jego uczuć. Jak to się robi? Poza wyczuciem potrzebna będzie odrobina wprawy w żonglowaniu nastrojami i stwarzaniu atmosfery.

Genialnie wychodziło to naszym prababkom. Świadomie kolację zaczynały przygotowywać wiele godzin wcześniej. Wiedziały, że zapach pieczeni, ciasta czy sosów, otulający dom, pobudzi apetyt i zmysły ich mężów, na długo zanim zasiądą do posiłku.

Dziś nie mamy czasu na takie sztuczki. Ale to nie znaczy, że w XXI wieku nie umiemy już trafić przez żołądek do serca wybranka. I my mamy swoje sposoby. Talerz wysokokalorycznych smakołyków zostawmy na czas, kiedy będzie nam zależeć na tym, by szybko ogarnęła go błogość i senność. Ale jeśli chcemy, aby poczuł się sprawny i atrakcyjny, lepszy będzie zestaw lekkostrawnych przysmaków. Zaspokoją one głód, ale wyostrzą zmysły - nie tylko smaku. Dlatego należy zadbać o odpowiednią oprawę. Ciepłe światło, lampka wina, aromatyczne jedzenie i delikatne perfumy pomogą zbudować nastrój. Ale pamiętajmy, że utrzymanie go zależy także od sposobu, w jaki jemy. Najpiękniej na świecie robią to Francuzki. One potrafią zamienić tę czynność w zmysłową obietnicę, zapowiedź tego, co może się zdarzyć po kolacji. Jedzą wolno, delektując się każdym kęsem.

Świetnym pretekstem, by odkryć w sobie podobne talenty, jest Dzień Zakochanych. Wtedy można sobie pozwolić na małe szaleństwo. Magda Gessler poleca tort adwokacki. Przyrządzony z 31 jaj - znanego od wieków afrodyzjaku pobudzającego męskie libido - suto nasączony syropem spirytusowym, ozdobiony marcepanem. Podany z filiżanką gorzkiej, mocnej kawy na długo zostanie w pamięci.

Tort adwokacki Magdy Gessler

Czas przygotowania:

ok. 3 godzin, porcja dla 10 osób, koszt ok. 40-50 zł

Składniki:

Biszkopt biały: 8 jaj, 160 g cukru, 250 g mąki

Krem biały: 400 g masła n 300 cukru pudru n 300 ml śmietanki 36%

Krem waniliowy: 0,5 l mleka, 15 żółtek, 500 g cukru kryształu, 1 laska wanilii, 3 g mąki

Syrop: 8 żółtek, 100 ml spirytusu, łyżeczka cukru waniliowego, pół puszki mleka skondensowanego słodzonego

Krem adwokacki: 100 g masła, 130 g kremu białego, 170 g kremu waniliowego, 250 ml spirytusu, 20 g cukru pudru, 20 g cukru waniliowego

Sposób wykonania:

Biszkopt biały

Oddzielamy żółtka od białek. Połowę cukru ubijamy z żółtkami, a drugą z białkami. Ubite łączymy. Dodajemy mąkę. Masę przelewamy do tortownicy o średnicy 21 cm i pieczemy około 30-40 minut.

Krem biały

Masło ucieramy z cukrem pudrem. W trakcie mieszania i ucierania dodajemy stopniowo śmietanę do uzyskania jednolitej masy.

Krem waniliowy

Żółtka ubijamy z cukrem przez 15 minut. Dodajemy mąkę i mieszamy ok. 10 minut. Masę wlewamy na gotujące się mleko. Dodajemy wanilię, gdy zacznie się gotować, mieszamy energicznie do uzyskania jednolitej konsystencji. Zdejmujemy z ognia i studzimy.

Syrop

Żółtka ubijamy z cukrem waniliowym i zalewamy mlekiem. Dodajemy alkohol.

Krem adwokacki

Masło mieszamy z cukrem i wanilią. Następnie dodajemy krem biały i łączymy masy. Po dokładnym wymieszaniu dodajemy spirytus i ponownie mieszamy.

Biszkopt kroimy na cztery placki. Nasączamy je syropem, przekładamy kremem adwokackim, wkładamy do tortownicy i odstawiamy do lodówki. Po schłodzeniu tort obkładamy rozwałkowaną masą marcepanową i posypujemy cukrem pudrem.