"Najmłodsze dzieci nie powinny bawić się bez naszej kontroli. Zawsze istnieje ryzyko, że gdzieś się oddalą i zgubią. Nie powinniśmy ich spuszczać z oka. Gdy jesteśmy na festynie, koncercie, warto założyć im na rączkę tasiemkę, bransoletkę z numerem telefonu, adresem" - powiedziała Grażyna Puchalska z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Reklama

Jak dodała, rodzice powinni też uczulić dzieci, by nie rozmawiały z zaczepiającymi je obcymi, nie brały od nich słodyczy czy picia. "Powinniśmy je też nauczyć, że nie mogą nigdzie iść z nieznaną im osobą, nawet gdy ta oferuje, że im coś pokaże czy da" - zaznaczyła Puchalska.

Imprezy organizowane w trakcie długiego weekendu majowego będą też - jak zaznaczają policjanci - przyciągać kieszonkowców. "Dobrze bawiąc się nie zapominajmy o podstawowych zasadach. Uważajmy na swoje portfele, dokumenty, karty kredytowe, klucze od mieszkania czy samochodu" - zaapelowała Puchalska.

Przypomniała, że wartościowych przedmiotów nie powinno się trzymać razem w jednym miejscu - w torbie czy kieszeni. Portfel, klucze, warto schować do kieszeni wewnętrznych.