Victoria pochodzi z wioski w południowej Rumunii. Pomimo to rodziła w stolicy kraju, ponieważ rejonowy szpital nie dysponował łóżkami zdolnymi wytrzymać jej ciężar.

Dziecko przyszło na świat dzięki cesarskiemu cięciu. Waży prawie sto razy mniej niż matka – zaledwie 2,9 kg - i jest zdrowe. Jego mama natomiast pozostaje pod staranną obserwacją. Ze względu na chorobliwą wagę komplikacje poporodowe mogłyby okazać się dla niej zabójcze.

Reklama

STRASZNE REKORDY

Lactatus pobiła rekord swojego kraju. Dotychczas matki nie ważyły tam więcej niż 160 kg. Za tona terenie Europy zdarzały się jeszcze cięższe matki - w 2008 roku udało się urodzić Brytyjce, która ważyła aż 255 kg.

czytaj dalej...A otyłość matki nie służy nie tylko jej samej ale i dziecku. Ostatnio naukowcy dowiedli, że dzieci matek, które były otyłe w ciąży są bardziej niż inne narażone na stany zapalne mózgu i pogorszenie sprawności intelektualnej. Już wcześniej wiadomo było, że otyłości towarzyszą stany zapalne w całym organizmie. U potomstwa otyłych matek dotyczą one również mózgu i mogą utrzymywać się również w wieku dorosłym, nawet, gdy potomek ma zdrową wagę i stosuje zdrową dietę. Konsekwencje otyłości matek ich dzieci mogę więc płacić przez całe życie.

„Mamy nadzieję, że dzięki naszemu odkryciu ludzie będą brać pod uwagę to, że konsekwencje stosowanej przez nich diety dotyczą nie tylko ich własnego zdrowia, ale też zdrowia potomstwa, a potencjalnie nawet wnuków" - uczulała dr Staci D. Bilbo z zespołu, który przeprowadził wspomniane badania.