Awans to czasami dosyć skomplikowana sprawa. Szef patrzy na twoje poczynania z aprobatą, daje ci nawet premie, ale jakimś dziwnym zrządzeniem losu zapomina o tym, że być może zasłużyłaś już na nieco wyższe stanowisko. Oczywiście - jego uzyskanie jest zależne od sytuacji, w jakiej znajduje się firma oraz od tego, jaka panuje w niej organizacja pracy (czy awans w ogóle jest możliwy?). Jeśli jednak jesteś pewna, że masz szansę na zawodowy skok do góry - weź sprawy w swoje ręce i umów się ze swoim przełożonym na rozmowę.

Reklama

W AWANSIE NIE MA NIC ZŁEGO

Prośba o awans nie jest niczym wstydliwym: nikt z nas nie ma zamiaru tkwić na tym samym stanowisku przez trzydzieści lat. Jeśli więc chcesz pozytywnie załatwić tę ważną dla siebie sprawę, musisz przyswoić sobie kilka prostych zasad:

1. Do rozmowy o awansie musisz się starannie przygotować. Najlepiej będzie, gdy na kartce wypiszesz swoje osiągniecia (tylko bądź obiektywna!) i kompetencje. Szczególnie zwróć uwagę na to, czego się nauczyłaś w firmie - to będzie znaczyło, ze twój rozwój jest realny, namacalny. Czasami pracownicy mają na swoim koncie szereg kursów, z których wynieśli jedynie papierek o zaliczeniu.

2. Niech twoje notatki będą staranne, być może szef poprosi cię o pozostawienie ich do dalszego namysłu - zadbaj więc o poprawną polszczyznę.

3. Postaraj się - znając swojego szefa - przygotować odpowiedzi na jego pytania. Być może zechce poznać szczegóły niektórych projektów, w których uczestniczyłaś? Unikaj natomiast komentarzy na temat kwalifikacji twoich współpracowników: nie możesz tworzyć wrażenia, że wchodzisz na wyższe stanowisko po czyichś trupach.

czytaj dalej...4. Rozmowa musi być krótka, rzeczowa i na temat. Nie udawaj, że przychodzisz po coś innego niż awans - zacznij rozmowę bez specjalnych wstępów. Profesjonalista, jakim bez wątpienia jest twój szef, zauważy, jak cenny jest dla ciebie czas.

5. Jak ognia unikaj stwierdzeń kategorycznych: "albo awansuję, albo odchodzę". Złym pomysłem jest też danie szefowi do zrozumienia, że awans to jedyny warunek twojego pozostania w firmie, bo właśnie ktoś zaproponował ci lepszą pracę, ale ty stwierdziłaś, że dasz swojemu obecnemu pracodawcy jeszcze jedną szansę. Istnieje obawa, że szef skończy rozmowę stwierdzeniem: "to proszę przyjąć tę lepszą dla pani propozycję". Blef dobrze działa tylko w kartach...

___________________

NIE PRZEGAP:

>>> "Mężczyzna jest jak pies. Wydaj mu kość"
>>> Powiększ piersi jednym naciśnięciem guzika!
>>> Siedem cech idealnych partnerów