- Zdecydowaliśmy się na rozwiązanie, które zapewni większy dystans między działalnością księżniczki a dworem królewskim - podkreślił król Harald V.

Reklama

Decyzja oznacza, że księżniczka Martha Louise przestanie sprawować patronat nad organizacjami społecznymi, a także nie będzie mogła wykorzystywać tytułu w mediach społecznościowych oraz w celach komercyjnych.

W Norwegii po tym, gdy w czerwcu Martha Louise ogłosiła, że zaręczyła się z amerykańskim czarnoskórym szamanem Durkiem Verrettem, wybuchła debata na temat podwójnej roli księżniczki. Verrett powołując się na bliskie związki z rodziną królewską, sprzedawał medalion, który miał go wyleczyć z Covid-19. Przeciwko tej działalności protestowały organizacje zdrowotne, którym patronowała księżniczka.

Król Harald V podczas spotkania z dziennikarzami tłumaczył, że "amerykański narzeczony nie był świadomy, że nie można wykorzystywać komercyjnie dworu królewskiego".

50-letnia księżniczka Martha Louise jest młodszą siostrą następcy norweskiego trony księcia Haakona, zajmuje czwarte miejsce w kolejce do sukcesji. Z poprzedniego małżeństwa z pisarzem Arim Behnem ma troje dzieci. W 2017 roku para rozwiodła się, a w 2019 roku Behn popełnił samobójstwo.

Reklama

Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mal/