Grzegorz Jakielski, socjolog internetu, przygotował zestawienie na podstawie zapytań o inflację w wyszukiwarce Google w okresie od pierwszego stycznia do czternastego października bieżącego roku.

Za pierwszą trójką zestawienia znaleźli się internauci z Singapuru, Czech i Ghany. W pierwszej dziesiątce są także mieszkańcy Francji, cieszący się obecnie najniższą inflacją w Unii Europejskiej, oraz Szwecji, Filipin i Austrii. Na końcu zestawienia obejmującego 30 państw, z których najczęściej poszukiwano informacji o inflacji, znalazła się Irlandia ze wskaźnikiem wzrostu cen najwyższym od 38 lat.

Reklama

Wraz z rosnącą inflacją wzrasta potrzeba informacji

Analiza zachowania internautów wskazuje, że Polacy intensywnie szukają informacji o zjawisku, którego skutki odczuwają coraz boleśniej. Bardzo jasno widać to biorąc pod uwagę dane z ubiegłych lat – tłumaczy Grzegorz Jakielski. – W 2021 roku Polacy byli na piątym miejscu na świecie pod względem zainteresowania tematem inflacji, w 2020 roku na trzynastym, a w 2019 roku na trzydziestym drugim. Cztery lata temu byliśmy natomiast na czterdziestym pierwszym miejscu. Jest to istotna wskazówka dla liderów politycznych sygnalizująca, że Polacy, poza wiadomościami o kolejnych wzrostach cen, potrzebują przede wszystkim szczegółowych wyjaśnień na temat sytuacji, której dotkliwie doświadczają. Tych informacji obecnie intensywnie poszukują w internecie – podsumowuje.