W kinie

Życie Edith Piaf nie było usłane różami. Los dał jej wszystko oprócz miłości. W kinach można oglądać biografię francuskiej artystki zatytułowaną "Niczego nie żałuję". Film zbudowany jest z najbardziej znanych faktów z życia Piaf - mamy tu nędzę, nałogi, nieszczęśliwe związki i utratę bliskich. Reżyser Oliviera Dahana postawił na mocne, momentami wręcz egzaltowane emocje. Rysuje portret Piaf jako artystki histerycznej, nieszczęśliwej od trudnego, biednego dzieciństwa po pełną bólu śmierć.

"Niczego nie żałuję - Edith Piaf", reż.: Olivier Dahan; Obsada: Marion Cotillard, Gérard Depardieu, Emmanuelle Seigner; Best Film

"Przeczucie" to thriller psychologiczny z Sandrą Bullock. Tym razem Bullock wciela się w zdesperowaną kobietę przeżywającą kryzys życiowy. Jak w każdym porządnym dreszczowcu są tu tragiczne i trudne do wyjaśnienia zdarzenia. Choć na początku dowiadujemy się, że przykładna pani domu straciła właśnie męża, każdego następnego dnia obserwujemy ją, jak budzi się u boku małżonka. Kobieta początkowo podejrzewa, że wszystko było jedynie złym snem. Koszmar jednak się powtarza. Jednego dnia spokojnie je z mężem śniadanie, innego - go opakuje. Bez najmniejszej przyczyny jej życiem zaczyna rządzić chaos.

"Przeczucie", reż. Mennan Yapo, wyst. Sandra Bullock, Julian McMahon, Monolith

Płyty

Na swoją najnowszą płytę "Id" Anna Maria Jopek zaprosiła mnóstwo, wspaniałych gości. Możemy usłyszeć jak śpiewa w akompaniamencie m.in.: Leszka Możdżera, Branforda Marsalisa, Dhafera Youssefa, Christiana McBride'a czy Minu Ginelu. Płyta zawiera również duety z Kayah i Richardem Boną. Poprzez przenikanie się muzycznych wątków artystka poszukuje otwartej i nieograniczonej przestrzeni dla muzyki. W efekcie otrzymujemy zestaw urzekających dźwięków i melodii powstałych na krawędzi kultur i gatunków muzycznych. Całość została zgrana w studiu Petera Gabriela Real World przez jego osobistego reżysera dźwięku, Bena Findlay oraz zmasterowana w Abbey Road przez Sean Magee.

"Id" Anna Maria Jopek, Universal


Swój szósty studyjny album Björk nagrała z Timbalandem, czyli obecnie najbardziej rozchwytywanym przez młode pop-gwiazdy producentem. To waśnie Timbaland jest odpowiedzialny za spektakularne sukcesy Justina Timberlake'a i Nelly Furtado. Björk jednak nie poprzestaje na chwytliwych, rytmicznych bitach Timbalanda, a kontrastuje z etnicznymi brzmieniami z całego świata. Islandka zaprosiła do współpracy także swoich rodaków oraz gości z Afryki i Chin. Słychać tu więc nie tylko islandzką, żeńską sekcję dętej, ale i Min Xiao Fen - wirtuozkę instrumentu "pipa", czyli chińskiej lutni oraz Toumaniego Diabate grającego na "korze", czyli 21-strunowym instrumencie z pogranicza harfy i lutni. Wszystkie te niesamowite dźwięku złożyły się na płytę zupełnie nieprzewidywalną i niepodobną do tego, co ostatnio ukazuje się na rynku muzycznym.

"Volta" Björk
, Universal

Tydzień przed telewizorem

Telewizja Fox Life (na platformie Cyfrowego Polsatu) przygotowała niespodziankę dla miłośniczek babskich seriali. W poniedziałek 14 maja o godz. 21.55 premiera serialu "Brzydula Betty" ("Ugly Betty", produkcja Salma Hayek!), który w USA bije rekordy popularności, a Ameryka Ferrera aktorka grająca główną rolę w serialu otrzymała za nią w tym roku Złotego Globa. "Brzydula Betty" to asystentka przystojnego redaktora naczelnego magazynu "Mode". Zatrudniona na to stanowisko tylko po to, by naczelny skupił się na pracy, a nie na romansie z kolejną sekretarką.
We wtorek 15 maja będzie można zobaczyć trzecią serię "Chirurgów" (amerykańską wersję rodzimego "Na dobre i na złe"), a w czwartek 17 maja o godz. 21.00 również trzeci sezon "Gotowych na wszystko"(przygody przyjaciółek mieszkających przy jednej ulicy).

Książki

"Ciąża dziewięć szczęśliwych miesięcy" to książka o nowoczesnym macierzyństwie i ojcostwie. Przygotowuje do nowej roli matki i ojca, zanim dziecko przyjdzie na świat. Dziś słowa "ciąża", "macierzyństwo", "poród" nabierają nowego znaczenia. Ciąża coraz częściej planowana jest przez oboje rodziców. A potem we dwoje chodzą na wizyty kontrolne, ze wzruszeniem przyglądają się swojemu dziecku w trakcie badania USG. Przyszli rodzice coraz częściej decydują się na porody rodzinne. Noworodkiem opiekują się w równym stopniu mama i tata. Tradycyjny podział ról zastąpiło partnerstwo. Na pierwsze dziecko coraz częściej decydują się kobiety po trzydziestce. Te wszystkie przemiany uwzględnia poradnik. Jest to znakomity drogowskaz dla przyszłych rodziców.
W książce m.in.: dieta i odpoczynek podczas dziewięciu miesięcy, nawiązywanie pierwszych kontaktów z dzieckiem, badania ciążowe, rozwój dziecka miesiąc po miesiącu, przygotowania do porodu, karmienie piersią, 60-stronicowy słowniczek medyczny, informacje prawne dla przyszłych mam i przydatne adresy. Książkę poleca Instytut Matki i Dziecka.

"Ciąża dziewięć szczęśliwych miesięcy", Wydawnictwo: Larousse, cena: 94,50 zł

Wydarzenia

Jutro, w sobotę 12 maja, po raz ósmy ulicami Warszawy przejdzie korowód zwolenników Unii Europejskiej - Parada Schumana. Pochód ruszy o godzinie 12 z Placu Bankowego i przemaszeruje ulicami Marszałkowską, Świętokrzyską aż do Nowego Światu. Tam na scenie amatorski chór euroentuzjastów spróbuje pobić rekord Guinnessa w śpiewaniu hymnu Unii - "Ody do radośći". Im dłużej, tym lepiej. Przy Nowym Świecie ustawione będą również stoiska ambasad, Parlamentu Europejskiego, organizacji studenckich oraz Miasteczko Europejskie. W namiocie wolontariuszy odbywać się będzie zbiórka zabawek dla dzieci uchodźców czeczeńskich. Na koniec imprezy zaśpiewa Kasia Kowalska.
www.schuman.org.pl

Na zakupy w rytmie hawajskiej muzyki 17 maja w czwartek zaprasza Centrum Handlowe Targówek w Warszawie. Między godz. 20 a 24 klientki mogą liczyć na specjalne rabaty. Oprócz nocnego buszowania po sklepach organizatorzy imprezy proponują: pokazy mody, taneczne i barmańskie. Hawajską noc poprowadzi Omenaa Mensah.

Performerzy z Indonezji, Singapuru, Tajlandii, Kanady, Holandii, Serbii, Tajwanu 14-15 maja pojawią się na ulicach Bielska-Białej. Wezmą udział w IX Międzynarodowy Festiwalu Sztuki INTERAKCJE 2007. Wstęp na pokazy sztuki akcji w Galerii Bielskiej BWA wolny. www.galeriabielska.pl