Według badań przeprowadzonych na zlecenie brytyjskiego Zrzeszenia Producentów Kosmetyków i Perfum, 60 procent kobiet i 10 procent mężczyzn farbuje włosy. Większość ludzi robi to 6-8 razy w roku - w domu lub u fryzjera.

Naukowcy jednak ciągle przyglądają się farbom i ostrzegają przed ryzykiem związanym z koloryzacją. Po fali badań dotyczących reakcji alergicznych i możliwych poronieniach, ostatnio American Journal of Epidemiology ostrzegł, że farbując włosy więcej niż dziewięć razy w roku o 60 procent zwiększasz ryzyko raka krwi (w przypadku jasnych farb tzw. przewlekłej białaczki limfatycznej, a ciemnych - tzw. chłoniaka pęcherzykowego).

Europejscy specjaliści są bardziej powściągliwi i uspokajają: w największej grupie ryzyka są kobiety, które zaczęły farbować włosy przed 1980 rokiem, kiedy farby zawierały więcej toksycznych substancji oraz styliści i fryzjerzy - z powodu wystawienia na działanie farb.

Z najnowszych europejskich badań wynika, że uczulenie po farbowaniu może się pojawić, jeśli niedawno robiliśmy sobie tatuaż. Dowodów na to, że farba może wywoływać poronienia nie ma - jeśli właśnie farbowałaś włosy i dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, nie panikuj. Ogranicz jednak kontakt z substancjami chemicznymi zawartymi w farbie - zmieniaj kolor u fryzjera.

Jak farbować?

Farby w Unii Europejskiej są coraz bezpieczniejsze - UE zakazała używania do ich produkcji 22 substancji, które nie spełniają norm. Wciąż używa się jednak PPD (parafenylodiaminy) - mimo lokalnego zakazu jej stosowania w Niemczech, Francji i Szwecji. PPD można znaleźć w dwóch trzecich farb do włosów. To ona wywołuje najsilniejsze reakcje chemiczne. Dlatego, by unikać uczuleń, najlepiej wybierz jaśniejszy odcień farby.

Eksperci podkreślają, że farbowanie włosów jest bezpieczne - ale nie na 100 procent. Najlepiej używaj tzw. farb półtrwałych. Krócej trzymasz je przy skórze głowy, więc wchłania się przez to mniej substancji chemicznych.

Jeśli nakładasz farbę w domu, zawsze zrób test alergiczny (nawet jeśli stosujesz ten produkt). Kupując nowy produkt, czytaj ulotkę. Zawsze używaj rękawiczek.

Pasemka i balejaż rób w salonie fryzjerskim. Unikniesz kontaktu farby ze skórą - poza tym niektórzy fryzjerzy mają profesjonalne farby na bazie substancji roślinnych. Najlepiej nie farbuj włosów zbyt często - używaj szamponów i odżywek, by wydłużyć trwałość koloru.