Omijanie posiłków prowadzi do obniżenia w mózgu substancji odpowiadających za spokój emocjonalny i nasila impulsywne, nieprzewidywalne reakcje. Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge, ma to związek z wpływem serotoniny na proces podejmowania decyzji.

Serotonina to hormon pełniący funkcję m.in. ważnego neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym i w układzie pokarmowym. Ma olbrzymi wpływ na nasz nastrój. Zbyt mała ilość serotoniny prowadzi do depresji, za duża - euforii i ekstazy (to dlatego antydepresanty jak prozac podtrzymują wysoki poziom serotoniny w mózgu).

W swoim badaniu naukowcy z Cambridge obniżali pacjentom poziom serotoniny, manipulując ich dietą. "Serotonina odgrywa kluczową rolą w podejmowaniu ważnych decyzji, bo kontroluje emocje, stres i agresję" - powiedziała gazecie "Daily Mail" Molly Crockett i dodała: "Ważne, żeby rozumieć ten proces i jego wpływ na nasze reakcje".

A najlepiej zadbać o regularne odżywianie i nie zastanawiać się nad kluczowymi sprawami "na głodniaka". Co szybko pozwoli osiągnąć błogi stan i poprawi humor? Serotonina jest pochodną tryptofanu zawartego w czerwonym mięsie, nabiale, orzechach, ziarnach, bananach, tuńczyku i owocach morza, produktach sojowych. Dopiero po porządnym posiłku zastanówmy się więc nad życiem...