Nagniotki, stwardnienia i zgrubienia naskórka na stopach - po zimnie niemal każdy zmaga się z tymi problemami. Pojawiają się przede wszystkim na piętach, śródstopiu i palcach, bo to właśnie w tych miejscach zimowe obuwie najmocniej uciska skórę. Zanim więc zdecydujesz się na pokazanie stóp i zrobienie modnego pedicure'u, najpierw konieczne pozbądź się tych mało atrakcyjnych "dodatków". Oto proste sposoby na regenerację zmęczonej skóry stóp.

Reklama

Zmiękczanie

Zacznij od zmiękczenia naskórka. Można to zrobić np. fundując stopom kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kuchennej lub kosmetycznej. Jeśli dodatkowo masz problemy z pękającymi piętami, możesz dodać do wody papkę z ugotowanych ziemniaków lub siemienia lnianego. To wygładzi stopy.

Usuwanie naskórka

Dzięki temu zabiegowi Twoja skóra stanie się znowu miękka, gładka i delikatna. Użyj tarki - jest znacznie lepsza niż pumeks, bo w jego porach gromadzą się resztki naskórka i mydlin, co może powodować namnażanie się grzybni - pamiętając, że po każdym wykorzystaniu powinno się ją dezynfekować.

Alternatywą dla tarki jest peeling: naturalny (np, z cukru, kawy, soli) lub kosmetyczny. Ważne jest, aby nie zetrzeć naskórka zbyt mocno i nie naruszyć bariery ochronnej, którą on tworzy.

Odżywianie

Witamina A i mocznik to składniki, które pomagają zwalczać problem przesuszenia skóry. Używaj więc kosmetyków zawierających te składniki, a jeśli dodatkowo pękają Ci pięty, wypróbuj takie, które są produkowane na bazie olejków roślinnych. Są one delikatne, dzięki czemu nie zaszkodzą spękanej skórze, a naprawdę mogą zdziałać cuda w odnowie stóp.