Jeśli w tym roku to Ciebie czeka organizacja wielkanocnego śniadania lub obiadu i już z niepokojem przyglądasz się swojemu budżetowi, potrzeba Ci kilku trików, które pozwolą dużo zaoszczędzić.

Po pierwsze: produkty o długim terminie przydatności możesz kupić 2, a nawet 3 tygodnie przed Świętami. Wtedy na pewno będą nieco tańsze niż później i dzięki temu zatrzymasz parę złotych w portfelu.

Po drugie: jeśli na co dzień nie robisz zakupów w dyskontach lub supermarketach, przed Świętami koniecznie się do nich wybierz. W tego rodzaju sklepach produkty zawsze są tańsze niż w sklepikach osiedlowych, a wcale nie muszą być gorsze. Oczywiście, jeśli jesteś przekonana, że np. najlepsze mięso dostaniesz wyłącznie w swoim ulubionym sklepie obok domu, nie rezygnuj z tych zakupów. W supermarkecie kup jednak to, co na pewno nie będzie się różniło pod względem jakości - np. przyprawy, składniki ciast; makarony; owoce; słodyczy czy napoje.

Po trzecie: przed wyjściem do sklepu zrób listę zakupów i trzymaj się jej. Staraj się nie kupować pod wpływem impulsu.

Po czwarte: zrób rozeznanie w cenach gotowych dań i ciast. Szczególnie w przypadku tych drugich może się okazać, że zamówienie ich w cukierni wcale nie będzie kosztować więcej niż samodzielne przygotowanie, a przy okazji pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu.

Po piąte: nie miej oporów, aby poprosić innych uczestników świątecznych spotkań o przyniesienie niektórych potraw. Szczególnie, jeśli to w Twoim domu będzie się odbywać kilka uroczystości. Oni na pewno się nie obrażą, a Ty nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także cenny czas.

Po szóste: zrób przegląd świątecznych ozdób, które masz w domu. Wybierz z nich te, które nadają się jeszcze do użytku, z elementów pozostałych może uda się skomponować coś ciekawego. Kup tylko te dodatki, które okażą się niezbędne. Nie myśl, że co roku wszystkie ozdoby muszą być nowe. Wystarczy, że kupisz bukiet żonkili i postawisz je na stole, a obok znajdzie się to, co już masz. Pamiętaj: gotowe stroiki są zwykle droższe niż te wykonane samodzielnie.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ja nie marnować jedzenia w święta?