Zgodnie z tradycją Grób Pański został przygotowany w Kaplicy Cudownego Obrazu. Tegoroczna dekoracja zajmuje sporą część powierzchni świątyni, sięga poza prezbiterium.
"W centralnym miejscu stoi krzyż, w sercu krzyża monstrancja z Panem Jezusem, i dalej krzyże, dokładnie 96 krzyży, jak również 96 zapalonych świec symbolizujących tych ludzi, którzy zginęli pod Smoleńskiem" - powiedział, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium, jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski.
Główny krzyż został przyozdobiony biało-czerwoną flagą, która wije się aż na skraj Grobu, gdzie ustawione zostały zapalone świece. Pozostałe krzyże - mniejsze i większe - zostały ustawione po prawej i po lewej stronie głównego krzyża. Wśród nich stoją małe zielone drzewka i krzewy. Uzupełnieniem całości są kwiaty.
Po liturgii Wielkiego Piątku Najświętszy Sakrament został umieszczony w monstrancji okrytej welonem i uroczyście przeniesiony do Bożego Grobu. Mieszkańcy Częstochowy i przybywający na Jasną Górę pielgrzymi mogli wraz z paulinami czuwać w modlitewnym skupieniu przy grobie Chrystusa przez całą noc.
W Wielki Piątek przez całą noc, a w Wielką Sobotę przez cały dzień trwa adoracja przy Grobie Pańskim. Częstochowianie i pielgrzymi przychodzą całymi rodzinami, aby poświęcić pokarmy, obejrzeć jasnogórski Grób i pomodlić się.
Dekoracja Grobu Pańskiego pozostanie w kaplicy tylko do wyruszenia procesji rezurekcyjnej o godz. 6.00 w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Tuż po wyruszeniu procesji z Kaplicy dekoracja tworząca Grób zostanie rozebrana. (PAP)