Obecnie Walentynki kojarzą się bardziej z komercyjnym przesileniem, niż z subtelnym wyrażaniem uczuć. W sondzie dotyczącej opinii o Walentynkach, przeprowadzanej na MyDwoje.pl odpowiedź „jest to czysto konsumpcjonistyczne i komercyjne święto” zajęła drugie miejsce – zbierając ponad 20% z ponad tysiąca oddanych głosów. Najwięcej singli bo aż 24% z biorących udział w sondzie uważa, że Walentynki to wspaniała okazja, żeby okazać komuś sympatię. Podobną ilość głosów zdobyły odpowiedzi – Walentynki to miła tradycja, miłość zasługuje na swoje święto i miała okazja, aby zaskoczyć czymś bliską osobę – odpowiednio 17% i 19% wszystkich oddanych głosów. Prawie 10% użytkowników MyDwoje.pl uważa zaś, że Dzień Zakochanych jest sposobem piętnowania osób nieszczęśliwych i samotnych. Jednak prawdziwe różnice w ocenie Dnia Zakochanych widać dopiero po analizie odpowiedzi udzielonych przez panie i panów.

Reklama

Panie singielki bardzo pozytywnie oceniają Dzień Zakochanych. Najwyższe trzy odpowiedzi wybrane przez nie są pozytywne – dzień, w którym warto okazać komuś sympatię, idealny dzień, aby zaskoczyć bliską osobę, miła tradycja. Negatywna ocena Walentynek przez kobiety pochodzi od zaledwie 17% pań. Wśród panów 20% uważa, że tego dnia warto komuś okazać sympatię. Jednak aż 27% panów odbiera Walentynki jako czysty konsumpcjonizm i komercję. Czy panowie czują się więc zmuszani do romantycznego świętowania Walentynek? Czy ich partnerki nie zniosłyby braku gorącego wyznania uczuć w tym dniu?

Julia Podwysocka, właścicielka Szkoły Relacji tłumaczy, że różnice w odbiorze Walentynek przez kobiety i mężczyzn pochodzą ze skrajnie odmiennych sposobów wyrażania miłości przez obie płci. GaryChapman używa nawet sformułowania "5 języków miłości". Zalicza do nich mowę ciała (dotyk, afirmujące spojrzenie), komplementy, obdarowywanie ukochanej osoby prezentami albo poświęcony dla niej czas. Te 4 sposoby są szczególnie ważne dla kobiet. Mężczyźni zaś preferują kolejny "język działania", czyli praktyczną pomoc, konkretny czyn z życia codziennego jak posprzątanie, zrobienie zakupów, remont, naprawienie programu komputerowego itp. Język miłości, którym mówią kobiety i mężczyźni, bardzo często nie jest tożsamy. Fakt ten również odzwierciedla różne podejście obu płci do święta 14 lutego.