Poskramianie intruzów
Ukąszeniom owadów można zapobiegać. W domu najskuteczniejszą ochronę zapewnią Ci moskitiery zamontowane w oknach. W sklepach dostępne są siatki mocowane na rzepy samoprzylepne (kosztują ok. 10 zł). Droższe, choć trwalsze, są moskitiery wykonywane na zamówienie przez producentów okien. Zależnie od rozmiarów zapłacisz za nie 100-300 zł.
Na świeżym powietrzu korzystaj z preparatów odstraszających owady. Jeżeli mimo zastosowanych środków nie uda Ci się uniknąć ukąszenia, spróbuj złagodzić jego skutki. W tabelce poniżej polecamy środki z apteki i domowe metody. Możesz również kupić specjalną mikropompkę do usuwania jadu owadów, np. aspivenin (ok. 80 zł).
Jak zapobiec ukąszeniom?
Komary, gzy, mieszki
- Spryskaj ubranie środkiem odstraszającym owady (np. autan, moustidose).
- Możesz wypróbować olejki lub świece zapachowe, np. o aromacie wanilii, cytronelli, mięty, eukaliptusa.
Co zrobić po ataku: zastosuj środek łagodzący (np. fenistil, kamagel) lub przyłóż listek babki lancetowatej. Nie drap ukąszonego miejsca - łatwo o zakażenie. W przypadku ugryzienia gza przyłóż kostkę lodu lub butelkę z zimnym napojem.
- Osa, pszczoła, szerszeń, trzmiel
- Nie spożywaj na dworze słodkich pokarmów i napojów.
- Idąc na spacer, nie wkładaj jaskrawych ubrań i nie stosuj zapachowych kosmetyków.
- Przebywaj z dala od kwitnących roślin i opadłych na ziemię owoców, nie chodź boso po trawie.
- Gdy zbliża się owad, nie wykonuj gwałtownych ruchów.
Co zrobić po ataku: Jeżeli w skórze zostało żądło, usuń je, podważając paznokciem lub nożem. Nie chwytaj go palcami czy pęsetą. Na bolące miejsce przyłóż przekrojoną cebulę, liść babki lancetowatej, okład z octu lub roztworu sody oczyszczonej, kostkę lodu. Możesz również zastosować żel fenistil lub wypić wapno musujące.