Zanim posadzisz rośliny, najpierw musisz przygotować odpowiednie pojemniki. Najpraktyczniejsze są te z tworzywa sztucznego. Ładnie wyglądają drewniane, ale sporo kosztują i nie są zbyt trwałe.

- Zeszłoroczne skrzynki i donice dokładnie wymyj (szczotką i ciepłą wodą z detergentem), a potem je wysusz (najlepiej na słońcu).

- Do ziemi ogrodniczej kupionej w sklepie dodaj 1/4 objętości piasku. Możesz także sama przygotować mieszankę z czterech części ziemi ogrodowej, dwóch części kompostu, jednej części torfu i jednej części piasku.

- Na dnie pojemników umieść warstwę drenażu (keramzyt, gruby żwir itp.), aby uniknąć zalania korzeni. Do ziemi dodaj granulowanego nawozu o przedłużonym działaniu (typu osmocote), który wystarczy roślinom na 4-6 miesięcy.

- Sadzonki i nasiona kupuj tylko w dobrych sklepach ogrodniczych. Dobieraj rośliny do warunków, jakie panują na twoim balkonie. Na tych o wystawie wschodniej lub zachodniej, położonych na niższych piętrach, można uprawiać właściwie wszystkie gatunki kwiatów. Na balkonach południowych dobrze będą rosły np. pelargonie, petunie, nagietki, a na północnych - m.in. bratki, bluszcz, werbena. Pamiętaj też, że na balkonie narażonym na wiatry i przeciągi nie utrzymają się pnącza ani kwiaty o wiotkich, zwisających pędach.

- O tej porze roku (mimo że mogą jeszcze się zdarzyć przymrozki) będziesz miała ukwiecony balkon, jeśli posadzisz odporne na chłody wczesnowiosenne kwiaty: bratki, stokrotki, niezapominajki, sprzedawane w doniczkach krokusy, narcyzy, żonkile.

Taka wiosenna dekoracja nie jest jednak zbyt trwała. Po kilku tygodniach, gdy kwiaty przekwitną, będziesz musiała wymienić je na inne. Warto wtedy posadzić rośliny, które długo kwitną lub mają efektowne liście. Są to m.in.: goździk brodaty, gęsiówka alpejska, macierzanka, ubiorek wiecznie zielony, bluszcz pospolity, barwinek, wrzosy o barwnych liściach (odmiany Boskoop, Gold Haze, Ronald Hagen, Orange Queen), rozchodniki.

Oprac. na podst. "Pani domu"













Reklama