Cięcie
Zanim ułożysz w wazonie kwiaty, ostrym nożykiem ukośnie podetnij ich końce. Odświeżenie cięcia spowoduje, że kwiaty będą chętnie piły wodę, a tym samym dłużej zachowają świeżość. Nie używaj sekatora ani nożyczek, nie tłucz ich młotkiem, bo zmiażdżysz tkankę przewodzącą łodyg.

Zaparzanie
Końce kwiatów polnych, np. chabrów i konwalii, wsadź do naczynia z wrzącą wodą i policz do pięciu. Jeśli łodygi są grube możesz zaparzać je dłużej. Gorąca kąpiel rozszerzy naczynia przewodzące kwiatów, dzięki czemu będą lepiej pobierać wodę. Rośliny parzymy po podcięciu.

Podpalanie
Maki wydzielają mleczny sok, dlatego przed wstawieniem do wody powinniśmy nad płomieniem świecy opalić ich końce.

Licie
Oberwij liście do ok. 1/3 wysokości łodyg. Jeśli tego nie zrobisz, zamoczone w wodzie będą gniły i powodowały szybsze obumieranie kwiatów. A przecież nie o to nam chodzi!

Woda
Kwiaty nie są wybredne i chętnie piją wodę z kranu. Specjalnie odwapniona czy odstana nie robi na nich żadnego wrażenia. Wodę należy codziennie wymieniać i dbać, by miała temperaturę pokojową. Kilkudniowy bukiet odzyska świeżość po wstawieniu do ciepłej wody. Odradzamy jednak moczenia go w wannie. Taki zabieg może mieć odwrotny skutek. Białe kwiaty o delikatnych płatkach, np. goździki, róże, kalle, nie lubią ani kąpieli ani spryskiwania wodą.

Babcine metody
Bukiety, które ustawimy w przeciągu, będą "więdły w oczach". Zadbajmy więc, by miały zaciszny kąt. Kapryśne narcyzy wstawione do wazonu z innymi kwiatami wydzielają szkodliwy śluz. Dlatego przed ułożeniem kompozycji należy dokładnie opłukać ich łodygi i odstawić je na kwadrans do ciepłej wody. Pąki kwiatów, np. lilii, szybciej się rozwiną, jeśli do wazonu wsypiemy odrobinę cukru.

Róże i chryzantemy lubią kwaśną wodę, dlatego dodajmy do niej szczyptę kwasku cytrynowego lub wciśnijmy kilka kropli cytryny. Chryzantemy chętnie wypiją również rozpuszczoną aspirynę. Floryści polecają jednak specjalne preparaty do przedłużania trwałości roślin, o które możemy poprosić w każdej kwiaciarni.