5 porad, dzięki którym oszczędzisz czas i pieniądze, robiąc świąteczne zakupy
1 Co i w jakiej ilości przygotujesz na święta? Zapisz na kartce, czego dokładnie potrzebujesz i dopiero wtedy idź na zakupy spożywcze. Kupowanie pod wpływem impulsu może się zdarzyć zawsze, ale w okresie przedświątecznym to prawdopodobieństwo wzrasta. W sklepie nie zwracaj uwagi na promocje, zwłaszcza „świątecznych” produktów. 3 karpie w cenie 2? Brzmi atrakcyjnie, ale czy na pewno potrzebujesz aż tyle karpi? Cena jednostkowa może być niższa, ale i tak połowę wyrzucisz do śmieci. Efekt? Wydasz więcej i marnujesz żywność.
Shutterstock
2 Jeśli szukasz prezentów, to nie rób tego w sklepie. Zastanów się w domu, a do sklepu, tradycyjnego czy on-line, wybierz się tylko w konkretnym celu. W przeciwnym razie stracisz czas i prawdopodobnie kupisz prezent pod wpływem impulsu. Prezenty najlepiej wybrać i kupić na spokojnie, jeszcze przed świąteczną gorączką – będzie taniej i większa szansa, że trafimy w gusta obdarowanych. Szukanie prezentów na ostatnią chwilę to jedna z najbardziej stresujących sytuacji przed świętami.
Shutterstock
3 Jeśli kupujesz prezenty, to przed wyjściem na zakupy sprawdź w Internecie, co ci się podoba i gdzie można to kupić najtaniej. Po wejściu do sklepu od razu idź do sprzedawcy i pytaj o konkretną rzecz. Nie stracisz czasu na przeszukiwanie sklepowych półek czy wieszaków i unikniesz ryzyka kupienia czegoś, co akurat przyciągnie twój wzrok.
Shutterstock
4 Duża galeria handlowa lub sklepy w centrum miasta? Najlepiej wybierz się tam w ostatniej godzinie otwarcia lub w weekend w godzinach porannych. Łatwiej zaparkujesz, nie będzie tłoku i łatwiej porozmawiasz ze sprzedawcą. Zaplanuj działania tak, by w trakcie zakupów unikać stresu i zmęczenia. Dlaczego? Ponieważ wtedy łatwiej podejmować przemyślane decyzje.
Shutterstock
5 Zwłaszcza tuż przed świętami. Jeśli zaplanujesz wszystkie zakupy na jedno popołudnie, to utkniesz w gigantycznych korkach, będziesz nerwowo szukać miejsca na parkingach wielopoziomowych i jeździć od sklepu do sklepu w poszukiwaniu brakujących produktów lub prezentów. – Można też potraktować przygotowania do świąt jak pracę zespołową. W miarę możliwości warto podzielić zakupowe obowiązki z innymi. Jeśli każdy będzie miał określoną, relatywnie niewielką liczbę zakupów, to cały proces przebiegnie szybciej, sprawniej i łatwiej go będzie modyfikować – mówi Katarzyna Szczupał-Vieweg ze Staufen Polska.
Shutterstock