1. Nie tylko jako zabezpieczenie

Prezerwatywy zabezpieczają partnerów przed niepożądaną ciążą oraz chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Mogą być jednak stosowane również w celu urozmaicenia seksu i wzmocnienia doznań kochanków. Do tego służą prezerwatywy specjalne: kolorowe, smakowe, z wypustkami.

Nowe kształty, żebrowania i wypustki w kondomach dodatkowo stymulują partnerkę przy penetracji. Można je również stosować na wibratory czy dilda, żeby spotęgować swoje doznania – tłumaczy Anna Moderska, edukatorka seksualna, ekspertka współpracująca z Fun Factory, producentem gadżetów erotycznych oraz prezerwatyw.

2. Dwa w jednym

Panie lubią gumki z wypustkami, a co z panami? Prezerwatywa pomaga panom cieszyć się dłużej seksem. Prezerwatywy przedłużające stosunek są ciaśniejsze u podstawy, więc dłużej utrzymują wzwód. Działają jak pierścień erekcyjny.

3. Przy każdej pozycji i każdej zmianie

Kondomy powinno się stosować zawsze, gdy masz styczność z płynami ustrojowymi partnera: przy seksie waginalnym i analnym, ale również przy oralnym.

Przy seksie oralnym prezerwatywa chroni przed zakażeniem rzeżączką, wirusem HIV czy bakteriami z grupy chlamydie. Jeśli lubimy bawić się na całego, zmieniać pozycje i kierunki, pamiętaj, by przy każdym przejściu analno-oralno-waginalnym powinniśmy zmienić również prezerwatywę. Nawet przy przeżywaniu największych rozkoszy, nie można zapominać o higienie i bezpieczeństwie – ostrzega ekspertka.

4. Gdy gadżet zmienia właścicieli i części ciała

Jeśli podczas seksu używamy prezerwatyw, a do zabawy dołącza gadżet erotyczny, np. wibrator, koniecznie trzeba go również zabezpieczyć kondomem.

Tu obowiązuje ta sama zasada higieny: wymieniamy prezerwatywę na nową, gdy gadżet zmienia partnera oraz miejsce penetracji – tłumaczy ekspertka Fun Factory.

5. Dla wegan osobne

Są na sali weganie? Mogą teraz doznać szoku – przy produkcji większości lateksowych prezerwatyw używa się kazeiny, czyli białka z mleka. To składnik, który sprawia, że gumka jest gładka i delikatna. Na rynku są dostępne prezerwatywy bez kazeiny, wegańskie, choć w Polsce nie są jeszcze popularne.

6. Lateks nie lubi olejów, a silikon silikonu

Żeby zmniejszyć tarcie podczas stosunku z użyciem prezerwatyw, często stosuje się lubrykanty. Trzeba jednak pamiętać, żeby wybierać ten na bazie wody lub silikonu, a nie tłuszczu, ponieważ wszelkie oleje niszczą lateks i prowadzą do uszkodzenia prezerwatywy. Żelu na bazie silikonu nie można stosować do gadżetów erotycznych wykonanych z silikonu medycznego, dlatego najbardziej uniwersalnym wyjściem będzie wybór lubrykantu wodnego.

7. Co po wszystkim?

Jeśli już uda się prezerwatywę dobrze założyć, przyjemnie zużyć i bezpiecznie zdjąć, warto pomyśleć, gdzie ją wyrzucić. Ekolodzy na całym świecie apelują, żeby nie zostawiać zużytych kondomów na łonie przyrody ani nie wyrzucać ich do toalety. Pozostawione w lesie, na plaży czy pływające w rzekach i morzach kuszą zwierzęta, które myśląc, że to pożywienie, połykają gumę, czym narażają się na zatkanie przewodu pokarmowego i rychłą śmierć. Zużytą prezerwatywę należy zawinąć w papier toaletowy lub chusteczkę i wyrzucić do śmieci zmieszanych, natomiast papierowe i plastikowe opakowanie do segregowanych śmieci suchych.