Wschodnia i południowa Polska na podium

Szczęście rodzinne jest przez Polaków stawiane na pierwszym miejscu. Potwierdza to badanie przeprowadzone w 2013 r. przez CBOS. Jak się jednak okazuje, po przeanalizowaniu odpowiedzi tysięcy użytkowników eDarling, to głównie mieszkańcy tzw. polskiej ściany wschodniej najchętniej widzą się w roli rodziców. Wśród miast przoduje Rzeszów – to tam można spotkać najwięcej singli, którzy biorą pod uwagę możliwość posiadania dzieci z przyszłym partnerem. Aż 93% ankietowanych mieszkańców Rzeszowa jest otwartych na możliwość założenia rodziny. Na drugim miejscu znalazł się Białystok (92% pozytywnych odpowiedzi), na trzecim Częstochowa (91%).

Oto pierwsza dziesiątka polskich miast, w których single najchętniej deklarują, że chcą mieć dzieci:

1. Rzeszów
2. Białystok
3. Częstochowa
4. Lublin
5. Kraków
6. Warszawa
7. Wrocław
8. Poznań
9. Bydgoszcz
10. Gdańsk.

Polska podzielona. Gdzie się podziały Północ i Zachód?

Wszystkie wymienione miasta zamieszkiwane są w większości przez singli, którzy widzą się w roli przyszłego rodzica. Uwagę zwraca jednak ogonek zestawienia: został obstawiony przez miasta znajdujące się na północy i zachodzie kraju. Zastanawia, co sprawia, że Polacy zamieszkujący te części kraju deklarują chęć założenia rodziny nieco mniej chętnie od Polaków żyjących na wschodzie i południu kraju. Miasta, które zamykają pierwszą dziesiątkę, nie są postrzegane jako ubogie, na pewno nie jest tam trudniej utrzymać rodzinę, zapewnić jej życie na odpowiednim poziomie. Nie są to też miasta, których mieszkańcy stawiają przede wszystkim na karierę (jak np. w Warszawie, która mimo to znalazła się w środku zestawienia).

* Badanie „Czy chcesz mieć dzieci?”. W badaniu wzięto pod uwagę te miasta, w których żyje co najmniej 5.000 singli zarejestrowanych na eDarling.