Miejsce naklejania plastra, ma wpływ na jego skuteczność

MIT: Z badań opinii przeprowadzonych w ramach programu „Zdrowa ONA” wynika, że co trzecia kobieta wiąże miejsce stosowania plastra antykoncepcyjnego z jego skutecznością . Tymczasem prawidłowo przyklejony będzie działał równie bezpiecznie i skutecznie na każdej z zalecanych części ciała: ramieniu, pośladku czy podbrzuszu. Ważne, aby nie był to obszar, w którym plaster może ulec zagięciu czy zerwaniu przez ubranie np. w talii. Istotne jest także odpowiednie przygotowanie skóry przed jego naklejeniem– wybrany fragment ciała powinien być zdrowy, oczyszczony, suchy i nieowłosiony.

Plaster antykoncepcyjny to zły wybór dla kobiet uprawiających sport

MIT: Nie ma ograniczeń dotyczących stosowania antykoncepcji transdermalnej i uprawiania aktywności fizycznej. Wysokie temperatury i wilgotność nie mają wpływu na poziom hormonów uwalnianych przez plaster antykoncepcyjny. Nie powinny mieć wpływu także na jego przyczepność. Jeżeli został on naklejony w prawidłowy sposób, kobieta może bez obawy wybrać się na basen, korzystać z sauny, czy uroków siłowni. Przed rozpoczęciem ćwiczeń, zawsze warto jednak zwrócić uwagę na to, czy nie znajduje się w miejscu, w którym będzie narażony na zerwanie np. w talii.

Promieniowanie UV ma wpływ na skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

MIT: Blisko 60% kobiet nie wie czy wystawianie plastrów na działanie promieni słonecznych zmniejsza ich skuteczność . Nowoczesna antykoncepcja transdermalna jest odporna
na wpływ promieniowania UV. Stosując ją można spokojnie korzystać z kąpieli słonecznych.. Jedynie kobiety ze skłonnością do melanodermii (objawiającej się brązowymi i szarymi przebarwieniami skóry zlokalizowanymi na twarzy) powinny unikać ekspozycji na światło słoneczne lub promieniowanie ultrafioletowe w okresie stosowania złożonych środków antykoncepcyjnych, zarówno tych w formie transdermalnej jak i doustnej.

Kobiety z nadwagą nie powinny stosować antykoncepcji

FAKT: W zależności od konkretnego rodzaju plastra, masa ciała przekraczająca 90 kilogramów lub zbyt wysokie BMI powyżej 30kg/m2 – może mieć wpływ na poziom stężenia hormonów dostarczanych przez system transdermalny do organizmu kobiety i wpływać
na jego działanie. Nie ma badań, które potwierdzałyby brak skuteczności najnowocześniejszych plastrów antykoncepcyjnych u kobiet z nadwagą. Warto jednak pamiętać, że otyłość może zwiększać ryzyko powstania zakrzepów podczas stosowania każdego typu antykoncepcji hormonalnej. Ponadto, nadwaga i otyłość mogą być przyczyną innych schorzeń, które są przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej np.: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy chorób serca.

Alkohol ma wpływ na skuteczność antykoncepcji transdermalnej

MIT: Spożywanie alkoholu nie ma wpływu na skuteczność środków antykoncepcyjnych, także tych w formie transdermalnej. Przezskórna forma podania hormonów sprawia dodatkowo, że do organizmu kobiety uwalniana jest stała dawka hormonów, nawet w przypadku dolegliwości pokarmowych, takich jak: biegunka czy wymioty.

Plastry antykoncepcyjne zawierają większą dawkę hormonów i są ciężko tolerowane przez organizm

MIT: Przezskórna forma działania antykoncepcji zapewnia stały poziom wchłaniania hormonów do organizmu kobiety bez wahań ich stężenia. Dzięki temu, nowoczesne plastry zawierają niższe dawki hormonów, a to z kolei skutkuje ich lepszą tolerancją przez organizm i mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia działań niepożądanych w formie bólów głowy, piersi czy śródcyklicznych krwawień. Kobiety decydujące się na nowoczesną antykoncepcję transdermalną nie powinny obawiać się też o jej odwracalność – płodność kobiety wraca do stanu sprzed rozpoczęcia jej stosowania po odstawieniu plastrów.

Kobiety karmiące piersią nie powinny stosować antykoncepcji transdermalnej.

FAKT: W okresie karmienia niewskazane jest stosowanie żadnego rodzaju antykoncepcji hormonalnej zawierającej estrogeny. Mogą one zmieniać skład mleka, zmniejszać jego ilość, a nawet doprowadzić do zahamowania laktacji. Ponadto, substancje zawarte w środkach antykoncepcyjnych mogą wraz z pokarmem matki przenikać do organizmu dziecka. Jeżeli zatem kobieta chce po porodzie stosować antykoncepcję hormonalną, a nadal karmi piersią, powinna skonsultować się z ginekologiem.