Decydując się na seks w czasie menstruacji, warto jednak pamiętać o przestrzeganiu kilu zasad, dzięki którym intymny kontakt będzie dostarczał przyjemności, a nie powodował zagrożenia.

Przede wszystkim konieczne jest przestrzeganie zasad higieny, ponieważ w tym czasie rośnie u kobiety ryzyko infekcji. Organizm wydziela złuszczone tkanki macicy, jej szyjka jest podrażniona, a pochwa bardziej wrażliwa na otarcia. Szczególnie w pierwszych dniach krwawienia, gdy wydzieliny jest dużo, wzrasta ryzyko przeniesienia drobnoustrojów z penisa do pochwy. Warto przy tym pamiętać, że krew miesiączkowa stwarza ideale warunki do rozwoju wirusów i bakterii. Dlatego w czasie miesiączki jesteśmy szczególnie podatne na zarażanie chorobami przenoszonymi drogą płciową - dzieje się tak również, dlatego że w tym czasie spada ogólna odporność organizmu. Aby nie ryzykować, warto używać wtedy prezerwatyw.

Druga ważna rzecz, o której trzeba pomyśleć, to antykoncepcja. Mit o tym, że czasie miesiączki kobieta nie jest płodna, należy traktować z odpowiednim dystansem. Faktycznie, te z nas, które mają regularne 28-dniowe cykle, mogą z dużą dawką prawdopodobieństwa zakładać, że ich dni płodne nie przypadają w czasie menstruacji. Jeśli jednak cykle są krótsze, a krwawienia nieregularne, może się zdarzyć, że miesiączka nie zabezpieczy Cię przed ciążą (szczególnie, że plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety do 7 dni). Z większym spokojem mogą kochać się w dni płodne te panie, które stosują antykoncepcję hormonalną. W czasie miesiączki antykoncepcja nadal działa i ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo niewielkie, takie samo jak we wszystkich innych dniach cyklu (wskaźnik Perla 0,1 - 0,2).

Aby seks w czasie miesiączki dostarczał obojgu partnerom maksimum przyjemności, warto przed stosunkiem wziąć wspólnie kąpiel, a w łóżku zaopatrzyć się w ręcznik, który zmniejszy dyskomfort wynikający z możliwości zabrudzenia pościeli.

I najważniejsze: dla kobiet seks w czasie miesiączki może być bardzo przyjemny. W trakcie stosunku organizm wytwarza bowiem ogromne ilości beta-endorfin, które mają bardzo silne działanie przeciwbólowe. Kochając się, kobieta może więc ulżyć swoim bólom pleców czy podbrzusza, a skurcze podczas orgazmu powodują szybsze złuszczanie się błony śluzówki macicy.

>>> Niech jeździec się nie odchyla! Tego mężczyźni nie lubią w łóżku