Aż 68 proc. Polaków jest zadowolonych ze swego życia seksualnego, a jedynie 9 proc. nie czerpie satysfakcji z seksu - wynika z najnowszego raportu prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy "Seksualność Polaków 2011". Badano dwie grupy Polaków wieku od 15- 49 lat oraz 15-59 lat.

"Podobnie jak w poprzednim raporcie z 2005 r. przeciętny Polak nadal ma w ciągu życia czterech partnerów seksualnych, dokładnie 4,28" - powiedział prof. Izdebski podczas IV Ogólnopolskiej Debaty o Zdrowiu Seksualnym Polaków.

46 proc. naszych rodaków w wieku 15-49 pozostaje w związku małżeńskim. A 22 proc. Polaków żyje w związkach nieformalnych. Spośród tych osób 28 proc. deklaruje, że w najbliższym czasie planuje zawrzeć związek małżeński ze swoim partnerem. 26 proc. twierdzi, że ślub nie jest potrzebny, żeby być z kimś, kogo się kocha, 21 proc. uważa, że ślub nie gwarantuje trwałości związku. Tyle samo osób jako powód życia w konkubinacie podaje zbyt młody wiek.

Przeciętny Polak ma na koncie dwa stałe związki, które trwały co najmniej 6 miesięcy.

Seks poza stałym związkiem przynajmniej raz uprawiało 21 proc. mężczyzn i 12 proc. kobiet. Z tego powodu 17 proc. związków się rozpadło, 13 proc. nadal jest utrzymywanych, ale relacje między partnerami się pogorszyły. Dla 40 proc. związków zdrada nie miała większego znaczenia, a 14 proc. się nawet wzmocniło.

Z płatnym usług seksualnych korzystało 14 proc. mężczyzn i mniej niż 0,5 proc. kobiet.

"Zastanawiający jest wzrost korzystania z agencji towarzyskich wśród nastolatków" - komentuje prof. Zbigniew Lew-Starowicz. Z raportu wynika, że w wieku 15-17 lat aż 20 proc. chłopców ma za sobą płatny seks, a wieku 18-24 lat - 16 proc. "Moim zdaniem, powodem tego jest nowa moda na płatny seks wśród młodzieży, którzy w prezencie na 16. urodziny fundują sobie wizytę w agencji towarzyskiej" - ocenia seksuolog.

czytaj dalej...49 proc. mężczyzn i 38 proc, kobiet poszukiwało w internecie materiałów o treści erotycznej. 10 proc. Polaków (12 proc. mężczyzn i 7 proc. kobiet) uprawiało seks w realu z osobą poznaną w sieci, a 5 proc. badanych przeżyło seks wirtualny.

Z badań osób w wieku 15-59 lat wynika, że 56 proc. z nich doświadczyło trudności we współżyciu. Najczęściej powodem było zmęczenie i stres (26 proc.), obawa przed niechcianą ciążą (25 proc.) oraz choroba lub złe samopoczucie (13 proc.). 9 proc. ankietowanych obawiało się, że nie sprawdzi się w seksie. 8 proc. sądziło, że ich ciało nie jest atrakcyjne.

25 proc. Polaków uważa, że kontakty seksualne wśród osób tej samej płci są czymś normalnym i nie ma w nich nic złego. 48 proc. deklaruje, że nie ma nic przeciwko osobom homoseksualnym, ale nie uważa, że jest to coś naturalnego.

Aż 35 proc. badanych w wieku 15-49 lat uważa natomiast, że osoby odczuwające pociąg seksualny do tej samej płci powinny zrobić wszystko, żeby wyleczyć się i zmienić swoje upodobania.

88 proc. Polaków, w tym 84 proc. mężczyzn i 92 proc. kobiet, uważa, że w szkołach powinno się prowadzić zajęcia z zakresu wychowania seksualnego.