W świecie naszpikowanym erotycznymi bodźcami i kulturze masowej opierającej się głównie na seksualnych przekazach, młodzi ludzie coraz wcześniej i coraz odważniej rozpoczynają swoje życie intymne. Jak podają najnowsze badania Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień opisane przez dziennik "Rzeczpospolita", pierwsze kontakty seksualne młodzież rozpoczyna już na etapie gimnazjum:

"Prawie 8 proc. dziewcząt przyznało, że miało niekontrolowane kontakty seksualne z rówieśnikami, będąc pod wpływem alkoholu. Ponad 6 proc. najmłodszych respondentów twierdzi, że korzysta z usług prostytutek bądź przygodnych partnerek, a kontakty seksualnie podejmuje z nimi bez zabezpieczeń" - informuje "Rzeczpospolita" za MCPU

Z badań wynika również, że regularne życie seksualne prowadzi 58% uczniów szkół średnich i 92% studentów. "Zdecydowanie obniża się wiek inicjacji seksualnej. Ma ona miejsce w sytuacji, kiedy dzieci nie są do tego przygotowane emocjonalnie, lecz jedynie fizycznie" - mówi cytowany przez "Rzeczpospolitą" prof. Mariusz Jędrzejko z SGGW

Ciekawym aspektem badań MCPU była kwestia miejsca, w którym młodzi ludzie przeżyli swój pierwszy raz. Okazało się, że ankietowani wskazali aż 17 lokalizacji, z których największym powodzeniem cieszył się dyskoteki i mieszkania. Pierwsze zbliżenia odbywają się także w samochodzie, na basenie, a nawet w lesie.

Niepokojącym może okazać się fakt, że aż 34% młodych ludzi uważa, że seks nie jest przejawem bliskości i szczególnej więzi pomiędzy dwojgiem ludzi, a jedynie dobrą zabawą. Badania wykazały także, że 13% ankietowanych miała stosunek seksualny zaledwie po tygodniu znajomości a 4% przyznało, że do zbliżenia doszło już w pierwszym dniu poznania.

"W moim pokoleniu seks był częścią miłości, finalizującą tę miłość. Dzisiaj młodzi zaczynają od seksu, a dopiero później uczą się wzajemnych relacji czy czułości" - wyznaje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Jędrzejko.

Psycholog Katarzyna Korpolewska tłumaczy, że winę za takie podejście do seksualności ponoszą dorośli, którzy nie rozmawiają z dziećmi na tematy związane z seksem. Pozostawieni sami sobie, uczą się intymności przez kulturę masową i realizują swoje popędy w dostępny dla siebie sposób.