Skóra dłoni jest podatna na wiele czynników drażniących. Zimą są to niskie temperatury, latem – ostre słońce, a wiosną i jesienią – porywiste wiatry. Dodatkowo codzienny kontakt z detergentami czy twardą wodą, działanie klimatyzacji, a nawet używanie papierowych ręczników może negatywnie wpłynąć na ich kondycję. Dlaczego tak się dzieje? Skóra dłoni posiada bardzo niewiele gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za natłuszczanie, ma natomiast wiele gruczołów potowych, przyczyniających się do utraty wody. Dodatkowo warstwa tkanki podskórnej jest tam bardzo cienka, w związku z czym wszelkie urazy mechaniczne stają się bardziej widoczne i dłużej się goją. Wszystko to sprawia, że grzbiety dłoni pokrywają się przebarwieniami, a skóra między palcami może być szorstka, wysuszona, a nawet pękać. Dodatkowo wraz z upływem lat skóra traci jędrność, osłabiają się wchodzące w jej skład włókna kolagenowe, sprężyste oraz retikulinowe, co w efekcie prowadzi do powstawania bruzd i zmarszczek.

Reklama

Aby dłonie jak najdłużej wyglądały młodo i były jedwabiste, warto jak najwcześniej zacząć o nie dbać. Podstawą jest regularne oczyszczanie, złuszczanie oraz nawilżanie i ochrona. Myjąc ręce pamiętajmy, aby korzystać z letniej, nie gorącej wody. Wysoka temperatura przyczynia się do niszczenia warstwy tłuszczowej naskórka, co prowadzi do jego szybszego wysuszenia. Wybierajmy też mydła o obojętnym pH z dodatkiem substancji nawilżających. Unikajmy wycierania rąk za pomocą twardych papierowych ręczników – ich chropowata faktura może powodować mikrouszkodzenia i wysuszać zewnętrzną warstwę naskórka. Raz lub dwa razy w tygodniu warto zastosować delikatny peeling specjalnie przeznaczony do skóry dłoni. Usunie on obumarłe komórki oraz pomoże walczyć z przebarwieniami, pojawiającymi się szczególnie w okresie letnim. Po zastosowaniu peelingu można nałożyć na dłonie głęboko działającą maskę odżywczą, która dogłębnie wygładzi, zmiękczy i nawilży naskórek. Oczywiście po każdym myciu dłoni należy nanieść na nie balsam – w zależności od potrzeb może być to preparat wygładzający, regenerujący lub liftingujący. Co jednak powinien zawierać skutecznie działający kosmetyk do skóry dłoni?

- Bardzo skutecznym, aczkolwiek od niedawna stosowanym w przemyśle farmaceutycznym środkiem jest mocznik – substancja chemiczna, będąca produktem przemiany białek w organizmie. Mocznik występuje w górnych warstwach skóry i odpowiada za jej nawilżenie - mówi Magdalena Miszczyk - kosmetolog marki Apis Natural Cosmetics. - Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia komórek jest trudniejsze wraz z wiekiem. Im skóra starsza, tym szczelność naskórka mniejsza, a proces ucieczki wody ze skóry szybszy. Mocznik jest substancją, która zatrzymuje wodę w komórkach, nadając skórze miękkość i elastyczność. To wyjątkowo skuteczna substancja, która w zależności od poziomu stężenia w kosmetyku (1%-30%) leczy skórę nadmiernie zrogowaciałą, a nawet cierpiącą z powodu procesów chorobowych, takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie. Dodatkiem do intensywnie nawilżającego mocznika mogą być wyciągi z owoców, najlepiej z cytrusów, które wykazują działanie odżywcze oraz rozjaśniające, co ma szczególne znaczenie w walce z przebarwieniami. Ponadto cytrusy, szczególnie grejpfrut, są bogatym źródłem witaminy C, która chroni przed wolnymi rodnikami oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek – wyjaśnia ekspertka.

Uzupełnieniem kosmetycznej pielęgnacji dłoni powinna być także codzienna dbałość o skórę rąk. Myjąc naczynia lub przeprowadzając generalne porządki starajmy się zakładać gumowe rękawiczki, by dłonie nie miały kontaktu z chemikaliami. Nawilżanie skóry jest jednym z najistotniejszych elementów, pozwalających na dłużej cieszyć się pięknymi dłońmi, pamiętajmy jednak, że sporą ilość wody musimy dostarczyć od wewnątrz. Pijmy więc przynajmniej 2 l płynów dziennie, a podczas upałów czy intensywnego wysiłku – odpowiednio zwiększajmy tę ilość. W końcu także codzienna delikatna gimnastyka oraz automasaż dłoni może pomóc w zapobieganiu zmianom zwyrodnieniowym i reumatyzmowi.
Dbanie o dłonie wcale nie musi być uciążliwe i pracochłonne. Wystarczy, że będziemy pamiętać o paru podstawowych zasadach ochrony i poświęcimy kilka minut dziennie na ich pielęgnację, a odwdzięczą nam się aksamitną delikatnością i olśniewającym wyglądem na długie lata.