- Osoby badane w naszej ankiecie przyznały się, że bardzo dużo jedzą lodów, piją zimne napoje, a do tego sięgają po fast foody. Dlaczego? Badani odpowiedzieli, że jest to smaczne i to "inna zróżnicowana dieta" - mówi ekspertka. - To powoduje na jesieni zwiększoną ilość infekcji. Ponieważ organizm jest oziębiony i osłabiony - dodaje.

Reklama

Badanie, które zostało przeprowadzone na grupie 368 respondentów - klientów Revitum, pokazuje, że nie widzimy niczego złego w drobnych ustępstwach dietetycznych w czasie wypoczynku. Zdrowej diety podczas wakacji pilnuje jedynie 38,6 proc. ankietowanych – osoby te jednoznacznie wskazują, że nie spożywają fast foodów niezależnie od okoliczności. Po co najczęściej sięgają pozostali? Okazuje się, że statystycznie ulubionym szybkim posiłkiem Polaków jest… pizza (46,2 proc.). Zaraz po niej najchętniej zajadamy się frytkami (44,8 proc.). Dużo rzadziej sięgamy po kebaby (15,2 proc.), zapiekanki (11,7 proc.), gotowe dania (9,2 proc.), a także burgery i kanapki na ciepło (po 8,2 proc.).

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku słodyczy. Jedynie około 10 proc. Polaków deklaruje, że niezależnie od okoliczności nie sięga po słodycze. Spośród tego typu posiłków najczęściej wybieramy lody (55,2 proc.). Chętnie zajadamy się również czekoladą (42,9 proc.), ciastami (37,2 proc.), a także ciastkami (22,6 proc.). Niepokojący może wydawać się fakt, że prawie 14 proc. Polaków codziennie spożywa tego typu produkty. Może to być niezwykle szkodliwe dla zdrowia.

Jedzenie słodyczy może spowodować rozrost drożdżaków w jelitach. Ma je wprawdzie każdy z nas, jednak w nadmiarze wywołują one szereg dolegliwości takich jak wzdęcia czy też zmęczenie – ostrzega Weronika Łapińska, specjalista z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum. – Dodatki stosowane w przemyśle cukierniczym takie jak np. koszelina czy glutaminian sodu powodują między innymi spadek naszej zdolności zapamiętywania – dodaje.

Jedynie 15,6 proc. deklaruje, że niezależnie od okoliczności powinno się trzymać ustalonej diety. Prawie 64 proc. ankietowanych uważa, że nawet jeśli zazwyczaj skrupulatnie pilnujemy naszego jadłospisu, niekiedy możemy sobie pozwolić na drobne ustępstwa.

Reklama

Warto pamiętać, że kilka małych ustępstw szybko może się przekształcić w nawyk żywieniowy – mówi Małgorzata Gajewczyk diet coach z Akademii Zdrowego Żywienia we Wrocławiu – Należy więc zwracać uwagę, jak często pozwalamy sobie na drobne przyjemności. Oczywiście, okres urlopu jako naturalny czas rozprężenia, może powodować, że jesteśmy mniej restrykcyjni wobec codziennych obowiązków i zasad, również tych żywieniowych. Jak zawsze jednak istotny jest umiar i reguła złotego środka.

Ciekawie przedstawia się również lista powodów, dla których sięgamy po dania typu fast food. Dla największej części ankietowanych (37,5 proc.) tego typu posiłki stanowią urozmaicenie diety, jednak aż 36,1 proc. deklaruje, że lubi ich smak.