Wbrew obiegowej opinii, problem ze słuchem nie dotyczy wyłącznie seniorów - tylko 20 proc. osób z kłopotami ze słuchem znajduje się w grupie wiekowej 40-60 lat.

Reklama

Początkowo nie zdajemy sobie sprawy z ubytków słuchu, podgłaśniamy telewizor, głośniej mówimy i zaczynamy mieć problemy ze zrozumieniem tego, co kto do nas mówi. Należy wtedy pomyśleć poważnie o wizycie u specjalisty i zbadać swój stan słuchu przy pomocy wyspecjalizowanej aparatury, która ustali audiogram badanego. Należałoby więc zadbać o higienę słuchu zanim pojawią się pierwsze problemy i móc dłużej cieszyć się otaczającymi dźwiękami.

We wrześniu rozpoczął się I Ogólnopolski Miesiąc Walki z Niedosłuchem realizowany w ramach kampanii społecznej “Usłyszeć świat - usłysz wszystkie odcienie dźwięków”. Przez cały ten czas w wyspecjalizowanych gabinetach protetyki słuchu w całym kraju odbywać się będą bezpłatne badania słuchu dla wszystkich zainteresowanych. Pozwalają one stwierdzić czy ubytek słuchu występuje, a jeżeli tak - w jakim zakresie. Od jego wyników zależy także podjęcie metod leczenia. Badanie nie jest bolesne.

We wrześnii wszystkie osoby, które chciałyby je wykonać, a także poradzić się specjalistów w kwestii dbania o słuch i doboru aparatów oraz zdobyć wiedzę o problemach z pogarszającym się słuchem, mogą uzyskać rzetelne wiadomości na portalu społecznościowo-edukacyjnym www.sluchowisko.net.