Rewolucja, jaką Madonna wywołała w latach 80-tych swoim bulwersującym stylem bycia, scenicznym ekshibicjonizmem i gorszącymi wypowiedziami zmieniła światową popkulturę. Choć od początku zarzucano jej brak umiejętności śpiewania, Madonnie nie przeszkodziły one w sprzedaniu 300 mln płyt, zgarnięciu siedmiu nagród Grammy i 20 MTV Video Music Awards oraz Złotego Globa. Pomimo upływających lat nie zwalnia tępa - jest w świetnej formie, ma jedną z najbardziej wysportowanych sylwetek w show biznesie, pracuje nad kolejnym albumem i - jak na skandalistę przystało - spotyka się z coraz młodszymi przystojniakami.

Reklama

Madonna Louise Veronica Ciccone urodziła się 16. sierpnia 1962 roku w Bay City w stanie Michigan. Jej matka umarła, gdy Madonna miała zaledwie pięć lat. Dziewczyna musiała nauczyć się opieki nad rodzeństwem i ojcem. Wychowywała się w religii katolickiej, była pilną uczennicą, po ukończeniu liceum chciała zostać tancerką.

Gdy jednak w latach 70-tych Madonna postanowiła opuścić rodzinny dom i wyjechać do Nowego Jorku, jej kariera potoczyła się inaczej niż przewidywała. W 1979 roku wraz ze swoim ówczesnym chłopakiem Danem Gilroyem założyła zespół Breakfast Club, gdzie Madonna śpiewała i grała na gitarze. Z tamtego okresu pochodzi utwór "Everybody", który stał się jej debiutanckim singlem z 1982 roku.

Pierwszy album - "Madonna", wydany w 1983 roku, piosenkarka zadedykowała ojcu. Rok później ukazał się krążek "Like a Virgin", który rozszedł się na całym świecie w 20 mln egzemplarzy. To stąd pochodzą przeboje "Material Girl", "Like a Virgin" i "Angel".

Przez całe lata 80-te i połowę 90-tych Madonna prowokowała. Jej teledyski i występy przepełnione były erotyką. Trasa koncertowa z 1993 roku promująca album "Erotica" - "The Girlie Show Tour" - została okrzyknięta najbardziej wulgarną i wyuzdaną w historii.

W kolejnych latach Madonna przybrała bardziej stonowany wizerunek za sprawą roli, o którą długo zabiegała i która zapewniła jej uznanie krytyków filmowych - Evy Peron w musicalu "Evita". Piosenka "You Must Love Me" z tego filmu przyniosła Madonnie Oscara.

Kolejną metamorfozą była płyta "Ray of Light" uznana przez krytyków za najlepsze dzieło muzyczne artystki. Ukazywała ona Madonnę uduchowioną, sentymentalną i delikatną.

Rok 2000 to dla Madonny prawdziwy przełom. Nowa płyta - taneczny album "Music" stworzony przy współpracy francuskiego producenta Mirwaisa Ahmadzai, małżeństwo z reżyserem Guyem Ritchie i pierwsza od ośmiu lat trasa koncertowa "Drowned World Tour".

Po latach względnego wyciszenia, w 2003 roku Madonna znów powróciła na języki. Wydała wówczas utwór "American Life", którego teledysk był krytyką stylu życia Amerykanów. W tym samym roku, po 19 latach od skandalu na MTV Music Awards 1984 roku, Madonna powróciła na galę, by tym razem szokować publiczność pocałunkami z Britney Spears i Christiną Aguilerą.

W ubiegłej dekadzie Madonna wydała jeszcze dwa albumy "Confessions on a Dance Floor" (2005) oraz "Hard Candy" (2008). Promując ten ostatni, piosenkarka po raz pierwszy odwiedziła Polskę. Koncert wywołał dużo kontrowersji, ponieważ odbył się 15. sierpnia, czyli gdy w kościele katolickim świętuje się Wniebowzięcie NMP.

W 2008 roku Madonna rozwiodła się ze swoim drugim, po Seanie Pennie, mężem - reżyserem Guyem Ritchie. Od tego czasu w mediach pojawiają się informacje o coraz młodszych kochankach piosenkarki. W 2003 wzburzenie wywołał związek z Jesusem Luzem, 20-letnim modelem.

W niemal 30 lat od debiutanckiego singla, Madonna nadal utrzymuje pozycję królowej pop i skandalistki. W 2010 roku znalazła się na pierwszym miejscu najbogatszych artystek na świecie i zapewne upłynie jeszcze wiele lat zanim królowa pop zdecyduje się oddać tron następczyni. Obecnie Madonna pracuje nad kolejnym albumem. Jego producentem będzie William Orbitt odpowiedzialny za sukces albumu "Ray of Light" z 1998 roku.