Jak urządzić wspólny pokój dla dwojga dzieci? Praktyczne porady
1 Należy stworzyć wnętrze dobrze przemyślane pod względem organizacyjnym, wychowawczym i komunikacyjnym. Zaprojektowane tak, aby nie znalazło się w nim nic przypadkowego. Bardzo ważne jest wydzielenie w pokoju przestrzeni do snu, odpoczynku, nauki i zabawy.
Shutterstock
2 Jeżeli rodzeństwo jest w podobnym wieku, świetnym rozwiązaniem może być łóżko piętrowe - marzenie każdego dziecka. Nie dość, że pozwala bardzo zaoszczędzić przestrzeń, to do tego sprawia frajdę dzieciakom, mogącym wybierać, które śpi na górze, a które na dole. Pomyśleć należy również nad rozmieszczeniem biurek, stanowiących bardzo ważny element rozwoju. Można je łączyć lub separować, w zależności od charakteru maluchów. Chodzi o to, aby stworzyć dogodne warunki do wyciszenia się, skupienia i nauki. Godnym rozważenia rozwiązaniem, pozwalającym poszerzać horyzonty i stwarzającym interaktywny charakter wnętrza, jest też farba tablicowa - na ścianie, na regale, na drzwiach.
Shutterstock
3 No i wreszcie najprzyjemniejsze: zabawa. Wygodny, miękki dywan może być elementem wyznaczającym strefę niezliczonych rajdów samochodowych lub spotkań przy kawie dla lalek barbie. Warto również pomyśleć o przechowywaniu tych wszystkich samochodów i lalek, jak również ubrań, książek i innych drobiazgów. Szafy, regały z półkami, skrzynie na zabawki - zawsze trzeba myśleć podwójnie.
Shutterstock
4 We wspólnym pokoju bardzo ważną rolę odgrywają kolory. Dzieciaki nie lubią nudy, lubią poznawać świat, mają głowę pełną pomysłów, które pomnożone przez dwa muszą znaleźć odzwierciedlenie w jednym pokoiku. Tapety, meble, lampki, zabawki a nawet poduszki powinny być dobrze dobrane i wykonane. Należy zadbać o różnego rodzaju dekoracje i dodatki. Naklejki ścienne, pościel, zdjęcia obrazki, litery z imionami są świetnym sposobem na zaznaczenie stylu i charakteru każdego z dwójki mieszkańców. Sprawiają również, że cały pokój staje się odbiciem dwóch niezależnych osobowości.
Shutterstock